Pardubice a Pardubický kraj chtějí podpořit vznik Východočeské vodácké stezky

Pardubice a Pardubický kraj chtějí podpořit vznik Východočeské vodácké stezky, která by byla dlouhá přes 80 kilometrů a spojila by Pardubice s Kostelcem nad Orlicí či Borohrádkem na Rychnovsku. Radnice i hejtmanství jsou připraveny jednat s Královéhradeckým krajem a hradeckým magistrátem o vybudování potřebných vodáckých zázemí. Projekt by mohl oslovit vodáckou veřejnost a získat pro Pardubice i celý region nové návštěvníky, uvedly Pardubice a Pardubický kraj ve společné tiskové zprávě.

4 min. čtení

„Trasa by navíc propojila krajská města Pardubice a Hradec Králové novým způsobem a umožnila by využít potenciál řek naplno. Příležitost by to jistě byla také pro subjekty působící v pohostinství a ubytovací zařízení. Samozřejmě budeme ještě jednat s královéhradeckou radnicí, abychom se dohodli na vytvoření zázemí potřebných kempů,“ uvedl náměstek primátora Pardubic zodpovědný za cestovní ruch René Živný (Společně pro Pardubice).

Pardubice chtějí využít potenciál Labe a Chrudimky. Jedno z vodáckých zázemí by mohlo být na jejich soutoku v rekonstruovaném parku Na Špici, na protilehlém břehu Labe je i autokemp a koupaliště Cihelna. „Pro potřeby vodáků může vzniknout čtyř až pětidenní nenáročná vodácká stezka dlouhá přes 80 kilometrů, na kterých bude vždy dostatek vody. Chybí nám v uvozovkách vybudovat zhruba tři zázemí po celé délce trasy, která povede z Kostelce nad Orlicí či Borohrádku přes Týniště nad Orlicí, Nepasice, Hradec Králové a Vysokou nad Labem až do Pardubic, kde by trasa končila ideálně u mola u koupaliště Cihelna a parku Na Špici,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice).

Město pracuje na nové územní studii pro park Na Špici, jejímž cílem je rozšířit zázemí parku a doplnit jej také o nabídku občerstvení. Potřebné by bylo ještě dobudovat zázemí pro kempy v Nepasicích, Hradci Králové a v Němčicích. Podle Rychteckého projekt nevyžaduje vysoké vstupní náklady, stačí vybudovat nástupní a výstupní místa a vodácká tábořiště.

Pardubický kraj dlouhodobě podporuje splavnění Labe do Pardubic, které by sloužilo nejen nákladní dopravě, ale i rekreační plavbě. „Osobně jsem přesvědčený, že bychom společně s Královéhradeckým krajem a oběma krajskými městy měli spojit a více otevřít téma rozvoje cestovního ruchu podél Labe, které je vzhledem ke svému charakteru vhodné pro začínající vodáky,“ uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme