OVAK otevře dveře svých provozů pro veřejnost

Celý svět si 22. března připomene, jak cennou surovinou je VODA. Ke Světovému dni vody s letošním podtitulem „Voda a pracovní místa“, který vyhlašuje OSN, se připojuje i společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). A to hned několika aktivitami.

10 min. čtení

Přes 1000 čtvrťáků ze 40 ostravských škol se přihlásilo do soutěže Hledej pramen vody 2016. Úkolem dětí je vyřešit v prvním kole hned několik úkolů souvisejících s vodou. OVAK pokračuje v moderním pojetí soutěže a zaměřuje se na vodárenský geocaching. Děti se vypraví do terénu a budou hledat „kešku – poklad – odpověď na hádanku“ podle zadaných kritérií. Ti nejlepší čtvrťáci postoupí do velkého finále, které proběhne v červnu na Slezskoostravském hradě. Ačkoliv hlavní výhry – výlety za krásami našeho kraje – si odnesou 3 třídy, vítězové jsou všichni. Dozví se totiž, že mít dostatek vody není jinde ve světě běžné, a že bychom si měli této nejcennější tekutiny vážit a pečovat o ni. Více na www.hledejpramenvody.cz

OVAK je třeba si poznačit do diáře na sobotu 2.4. Právě v tento den se totiž koná den otevřených dveří společnosti Ostravské vodárny a kanalizace. Budete si moci prohlédnout běžně nepřístupné prostory a poznat vodu skutečně zblízka. Vydat se budete moci do Ústřední čistírny odpadních vod v Přívoze, která pomáhá životnímu prostředí v Ostravě. Poznáte moderní technologický proces čištění odpadní vody, pomocí kamery nahlédnete do kanalizačního potrubí v reálném provozu a také uvidíte sestup pracovníka OVAK a.s. do kanalizace. Ideální tedy je dát tento den vodě. Další termín dne otevřených dveří je 7.5. v areálu úpravny vody Ostrava-Nová Ves. Doporučujeme si prohlídky rezervovat předem na webu.

Vstup je zdarma. Prohlídky budou probíhat na jednotlivých provozech vždy v 9:00, 11:00, 13:00 a v 15:00 hodin. Na co se můžete kromě prohlídky areálů těšit?

Na Ústřední čistírně odpadních vod:

 • poznáte moderní technologický proces čištění vody a také se seznámíte s tím, jak pracuje moderní kombinovaný kanalizační vůz,
 • představíme vám princip čištění kanalizace za pomocí tlakové trysky na čistícím trenažéru včetně operativního osvětlení pracovního prostoru osvětlovacím balónem, zabezpečení práce na vozovkách majáky i tažnou výstražnou šipkou
 • zažijete v akci kamerové vozidlo s vozíkovou kamerou a nahlédnete do potrubí v reálném provozu
 • uvidíte sestup pracovníka do kanalizace skrze šachtici v plné výbavě za účelem revize nebo oprav
 • OVAK prosí zájemce, aby se předem přihlásili na prohlídku Ústřední čistírny odpadních vod včetně ukázek kanalizačního provozu do 29.3. do 12.00 hodin prostřednictvím rezervačního systému na www.ovak.cz.

Na Úpravně vody Ostrava-Nová Ves:

 • dozvíte se základní data o historii jímání vody ve zdejší lokalitě
 • budete moci vidět současný proces úpravy podzemní vody na pitnou vodu,
 • prohlédnete si expozici aeračních elementů, čerpadel a části potrubí včetně inkrustů,
 • seznámíte se s technikou pro nouzové zásobování vodou
 • projdete si památkově chráněnou budovu strojovny vody, která je v provozu od roku 1908,
 • ochutnáte vyrobenou pitnou vodu přímo na výstupu z úpravny vody.
 • Rezervace exkurzí na Úpravnu vody bude spuštěna až po 7.4.

Při přihlášení je nutné vybrat požadovaný čas a uvést vždy jméno a příjmení účastníka, kontaktní e-mail pro potvrzení rezervace a počet osob, které se spolu s přihlašovaným prohlídky zúčastní. Kapacita prohlídek je omezena. V případě příchodu do provozů bez předchozí rezervace je možné, že aktuální prohlídka bude naplněna.

K prohlídce je nutné dostavit se minimálně 15 minut před jejím začátkem. Provozy není možné navštívit s dětmi mladšími 10 let. Děti od 10 do 18 let se mohou prohlídky zúčastnit pouze v doprovodu dospělé osoby. Doba prohlídky se odhaduje na 120 min – 140 min. V rámci areálů není zajištěn bezbariérový přístup, doporučujeme pohodlnou sportovní obuv. Domácí mazlíčky, prosíme, nechejte doma. V případě nepříznivého počasí si vezměte deštník či pláštěnku, velká část prohlídky probíhá venku.

Na ÚČOV je možnost dopravy autobusem linky č. 33 a zastávka je cca 200 m od areálu, nebo tramvají č. 11 na konečnou zastávku Hlučínská a jít pěšky cca 2 km po Slovenské ulici. Autobusová doprava není o víkendu příliš častá, doporučujeme proto na ÚČOV přijet vlastním dopravním prostředkem. Parkování bude zajištěno na parkovištích před areály obou provozů.

Všichni majitelé studní by měli zpozornět
U příležitosti Světového dne vody připravil OVAK a.s. možnost nechat si provést rozbor vody ze studně se slevou 15 %. Využijte služeb naši špičkově vybavené laboratoře a zkušeností ostravských specialistů. Akce začíná 22.3., tedy na Světový den vody a skončí 31. května.

 


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme