Ostrovačice – první v ČR

V současné době je těsně před dokončením stavba nového vodojemu, při jehož stavbě se poprvé v České republice využilo nový materiál. Cílem je, aby vodojem splynul s okolní krajinou. Velkou zvláštností a jedinečností této stavby v České republice je použitý materiál pro akumulační nádrže, kterým je potrubí z tvárné litiny DN 2000 mm.

2 min. čtení

Městys Ostrovačice je v současné době zásoben pitnou vodou přes vodovodní síť z vodního zdroje Říčany u Brna. Tento vodní zdroj není dostatečně kapacitní pro zásobení městyse i obce Říčany. Projevuje se to především v době největších odběrů, kdy je nutné dovážet do spotřebiště pitnou vodu cisternami. Z tohoto důvodu probíhá v Ostrovačicích nová stavba vodojemu, která je součástí rozsáhlé stavby „SV Ivančice – Rosice, Řešení nedostatku a kvality pitné vody“, kdy zásobení obyvatel pitnou vodou bude ze zdrojů skupinového vodovodu Ivančice – Rosice.

Nový vodojem o objemu 2 x 75 m3 se skládá ze dvou akumulačních trubních nádrží délky 25,5 m z tvárné litiny DN 2000 mm a železobetonové monolitické čelní armaturní komory o rozměrech 4 x 5,7 m, do které ústí akumulační trubní nádrže. Každá z akumulačních nádrží vznikla spojením třech hrdlových trub délky 8,13 m, kdy ukončení je provedeno zaslepovací přírubou.

Není bez zajímavosti, že nominální tloušťka trouby z tvárné litiny je 22 mm, tloušťka cementové výstelky 10 mm a hmotnost jedné trouby je 10 083,4 kg.

Zdroj a foto: Vodárenská akciová společnost, a.s.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme