Ostravské vodárny zvýšily zisk o dvě procenta na 65 milionů Kč

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK) loni zvýšila svůj zisk meziročně o dvě procenta na 64,5 milionu korun. Podařilo se to zejména růstem tržeb z prodeje vody. Vyplývá to z informací dnešní valné hromady firmy.

2 min. čtení

Spotřeba vody u zákazníků však OVaK minulý rok nadále klesala. Zatímco v roce 2009 byla 107,5 litru na den, loni to bylo 104 litrů na den. Na poklesu se podílí zejména domácnosti. "Bohužel podle prognózy, kterou máme, přepokládáme další pokles. Pro letošní rok u pitné vody asi o 2,5 procenta," uvedl generální ředitel OVaK Petr Konečný.

Firma loni dosáhla provozních výnosů 966 milionů Kč. Byly zhruba na stejné úrovni jako předloni. Celkové provozní náklady činily 884 milionů Kč a meziročně se mírně snížily.

Ztráty vody se v roce 2010 podařilo OVaK významně snížit. "Naší společnosti se dlouhodobě daří objem ztrát snižovat, oproti hodnotě z roku 1996 jsou ztráty z loňského roku více než čtyřikrát nižší," uvedla mluvčí firmy Martina Gavendová. V roce 2010 firma investovala celkem 30,7 milionu Kč.

Společnost OVAK provozuje na území Ostravy vodohospodářskou infrastrukturu, která je majetkem města. Vodu dodává nejméně 311.000 Ostravanů. Stará se o zhruba 1300 kilometrů vodovodů a 1000 kilometrů kanalizační sítě. Na území Ostravy provozuje čtyři čistírny odpadních vod. Nadpolovičním vlastníkem firmy OVAK je francouzská společnost Suez Environnement. Významným akcionářem je také město Ostrava, které drží 28,55 procenta akcií.

Foto: Wikipedie, SPŠCHaG Ostrava, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme