Hlavním důvodem je systematická modernizace a důsledný monitoring všech anomálií na vodovodní síti. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.
Současný stav ztrát je podle ní na minimu a dá se snižovat už jen mírně. "Vodovodní síť včetně vodovodních přípojek dosahuje v Ostravě přes 1400 kilometrů a je nemožné absolutně zabránit úniku vody. Ve srovnání s ostatními společnostmi včetně těch ve vyspělých evropských zemích jsme na tom v Ostravě velmi dobře," uvedla Vanková.
Například Pražské vodovody a kanalizace uvádějí, že ztráty v pražské vodovodní síti loni dosáhly 14,2 procenta, v roce 1996 to bylo 43,13 procenta.
"Díky efektivní spolupráci naší společnosti s městem Ostrava jdou ročně stamiliony korun do obnovy a oprav vodovodní infrastruktury. Výrazně se tak snížil počet havárií a klesl objem ztracené vody," uvedla Vanková. Dalším důvodem zásadního zlepšení jsou podle ní moderní technologie, které OVAK zavádí ve spolupráci se společností Suez a které se osvědčily v západní Evropě. Jde hlavně o oblast monitoringu sítě.
OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí. Většinovým vlastníkem podniku je francouzská firma Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava. V roce 2015 společnost dosáhla zisku 86,6 milionu korun, což bylo meziročně o 6,8 milionu korun méně.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK