Ostravské vodárny snížily za 20 let ztráty vody o 85 procent

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) snížila za 20 let ztráty vody o 85 procent. V roce 1996 se v Ostravě ztratilo ve vodovodním systému téměř 16 milionů metrů krychlových pitné vody, což odpovídalo úrovni ztrát ve výši 36 procent. Nyní jsou ztráty pod hranicí 2,5 milionu metrů krychlových, což představuje hodnotu 12,75 procenta.

3 min. čtení

Hlavním důvodem je systematická modernizace a důsledný monitoring všech anomálií na vodovodní síti. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.

Současný stav ztrát je podle ní na minimu a dá se snižovat už jen mírně.
"Vodovodní síť včetně vodovodních přípojek dosahuje v Ostravě přes 1400 kilometrů a je nemožné absolutně zabránit úniku vody. Ve srovnání s ostatními společnostmi včetně těch ve vyspělých evropských zemích jsme na tom v Ostravě velmi dobře," uvedla Vanková.

Například Pražské vodovody a kanalizace uvádějí, že ztráty v pražské vodovodní síti loni dosáhly 14,2 procenta, v roce 1996 to bylo 43,13 procenta.

"Díky efektivní spolupráci naší společnosti s městem Ostrava jdou ročně stamiliony korun do obnovy a oprav vodovodní infrastruktury. Výrazně se tak snížil počet havárií a klesl objem ztracené vody," uvedla Vanková. Dalším důvodem zásadního zlepšení jsou podle ní moderní technologie, které OVAK zavádí ve spolupráci se společností Suez a které se osvědčily v západní Evropě. Jde hlavně o oblast monitoringu sítě.

OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí. Většinovým vlastníkem podniku je francouzská firma Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava. V roce 2015 společnost dosáhla zisku 86,6 milionu korun, což bylo meziročně o 6,8 milionu korun méně.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme