Ostravské vodárny a kanalizace zvýšily zisk o 0,7 procenta

Společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu zhruba 300.000 obyvatelům krajského města a okolí, vzrostl v loňském roce zisk o 594.000 korun na 81,692 milionu korun. Její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se v roce 2013 zvýšily o 4,6 procenta na 1,056 miliardy korun. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě. 

3 min. čtení

Pro letošní rok firma očekává zisk zhruba 82 milionů korun. Předseda představenstva společnosti a ostravský primátor Petr Kajnar uvedl, že se firmě dlouhodobě daří snižovat objem ztrát vody. "Proti skutečnosti roku 2012 poklesly ztráty vody o 360.000 metrů krychlových," uvedl Kajnar. Dělo se tak podle něj i díky velkým opravám. Podle generálního ředitele společnosti Petra Konečného firma loni z vlastních zdrojů dala do oprav přes 133 milionů korun. Většina šla do oprav vodohospodářské infrastruktury.

Podle údajů ve výroční zprávě firma loni investovala přes 29 milionů korun do svého majetku. Pořídila si 18 vozidel, z toho tři s pohonem na plyn, přičemž mezi největší investice patřil nákup kanalizačního čisticího fekálního vozidla za více než 4,6 milionu korun. Téměř 4,6 milionu korun stály stavební úpravy budovy provozu kanalizační sítě a na necelé tři miliony korun přišel řídicí systém pro centrální dispečink.

Podíl vody, kterou společnost OVAK sama vyrobila, na celkovém objemu vyrobené a nakoupené vody činil loni téměř 39 procent. V roce 2012 to bylo necelých 37 procent. Zbylou část vody OVAK nakupuje od Severomoravských vodovodů a kanalizací. Spotřeba vody v Ostravě loni klesla o dva litry na sto litrů na obyvatele denně.

Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Environnement. Druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. Vodovodní síť společnosti je dlouhá 1331 kilometrů a kanalizační přes 1000 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města pět čistíren a zajišťují tak čištění 99,5 procenta všech odpadních vod.

 

Zdroj: Wikipedia, SPŠCHaG Ostrava, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme