Ostrava bude mít jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR

Cena pro vodné se od ledna zvýší pouze o 33 haléřů, cena pro stočné pak o 35 haléřů. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 77,30 Kč oproti 76,62 Kč v letošním roce. Zvýšení tak nedosáhne ani jednoho procenta a měsíčně to představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě necelé 2 Kč. 

3 min. čtení

Cenu vody ovlivňuje, mimo jiné, nárůst poplatku za pronájem infrastruktury, který platí společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) městu Ostrava. To z něj financuje opravy a modernizace sítě.

Poplatek městu není jedinou formou, jak OVAK v Ostravě pečuje o vodovodní a kanalizační síť. „Prostředky vynaložené na zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2018 budou minimálně 373 mil. Kč, z toho 288 mil. Kč prostřednictvím nájmu a zbytek formou oprav zajišťovaných společností OVAK. Zároveň pro zkvalitnění služeb a údržby vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic 34 miliónů korun,“ přiblížil plány na další rok generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný.

Společnost OVAK chce v příštím roce dále rozvíjet moderní technologie. Zejména jde o projekt dálkového odečtu vodoměrů, za který OVAK obdržel zvláštní cenu v soutěži „Chytrá města pro budoucnost 2017“. „Aktuálně už takto funguje na 4 500 vodoměrů. Plán do roku 2019 zní: rozšířit počet uživatelů na plných 8 000. Naším záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií Chytrého měření celou Ostravu. Projekt má obrovský potenciál. Jednou z řady výhod je maximální přehled a pohodlí pro zákazníka a možnost pro naši společnost rychle odhalit nestandardní situace na síti,“ doplnil Petr Konečný.

OVAK hodlá rozvíjet i novou technologii čištění vodovodního potrubí směsí ledu a soli zvanou „Ice Pigging“. Výhodou této metody je, že dokáže z potrubí odstranit i odolnější usazeniny, se kterými si dosud používané metody neporadí.
OVAK je společensky odpovědnou firmou k životnímu prostředí. Podporujeme nákupy vozidel na CNG a elektřinu.
 


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme