OSN vyzývá světové lídry k boji proti nedostatku pitné vody

Většina problémů světa souvisí s vodou a světoví političtí vůdci by měli být aktivnější v boji proti nedostatku nezávadné vody. Na okraj nadcházejícího víkendového summitu Evropské unie a latinskoamerických a karibských států v Santiagu de Chile k tomu vyzval zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson.

2 min. čtení

Eliasson řekl, že je stále více znepokojen problémy kolem vody. Stále více chudých lidí se totiž stěhuje do hlavních měst s mizernými kanalizačními systémy a rozvody pitné vody. Během následujících osmi let přitom má ve městech žít kolem 60 procent světové populace.

Na světě žije údajně 783 milionů lidí, kteří nemají přístup k čisté, nebo alespoň relativně nezávadné vodě. Dalších 2,5 miliardy lidí pak nemá dostatečný přístup k toaletám.

Eliasson tvrdí, že to je hlavním důvodem, proč denně umírá více než 3000 dětí mladších pěti let na průjem, úplavici, dehydrataci a choleru.

Chilského summitu se z Evropy zúčastní například nejvyšší představitelé EU Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso, německá kancléřka Angela Merkelová, španělský premiér Mariano Rajoy nebo český prezident Václav Klaus.

Foto: Wikipedia, Romanceor, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme