Organizace Pardubického kraje začínají více využívat dešťovou vodu

Pardubický kraj postupně uskutečňuje v některých svých školách či sociálních zařízeních projekty na lepší využívání srážkové vody. Vznikly ve Středním odborném učilišti zemědělském Chvaletice a Domově pod hradem Žampach, další se připravuje na Střední škole zemědělské a veterinární v Lanškrouně. Hejtmanství na ně využívá evropské či státní dotace, uvedl v tiskové zprávě Michele Vojáček z kanceláře hejtmana.

4 min. čtení

Díky podpoře z Národního programu Životní prostředí vznikly na učilišti ve Chvaleticích na Pardubicku dvě retenční nádrže s čerpadly, do kterých je svedena dešťová voda z budov. Bude se využívat na závlahu stromořadí, trávníků, keřů a další zeleně. Celkové náklady dosáhly výše 8,2 milionu korun, z toho téměř šest milionů pokryje dotace. Dešťová voda ušetří škole provozní náklady, kromě umístění nádrží se také upravily chodníky a doplnila zeleň.

V Domově pod hradem Žampach na Orlickoústecku, který se stará o lidi se zdravotním postižením, se svádí dešťová voda do rybníčku, kde se budou moci v budoucnu vysázet mokřadní rostliny. Kraj také nechal v areálu instalovat retenční nádrž o objemu 210 metrů krychlových. Je začleněna do terénu, aby nerušila ráz parku, voda z ní se bude využívat při zalévání. Celkové náklady činí osm milionů korun, z toho téměř pět milionů pochází z dotace Evropské unie.

Zlepšení hospodaření se srážkovou vodou se plánuje rovněž například na Střední škole zemědělské a veterinární v Lanškrouně na Orlickoústecku. V areálu budou tři retenční nádrže, do nichž bude stékat dešťová voda ze střech. Využije se pak nejenom na zalévání, ale třeba i na mytí kravína či skrápění jízdáren. Náklady se odhadují na více než 18 milionů korun, hejtmanství již získalo příslib dotace 14 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí.

Lepší hospodaření s dešťovou vodou kraj plánuje i v Dětském centru Veská v Sezemicích na Pardubicku, Nemocnici následné péče Moravská Třebová na Svitavsku a Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí na Orlickoústecku. Kromě zalévání zeleně se voda někde využije i na splachování toalet.

Autor: ČTK

Doporučujeme