Opravy hráze ve Vranově nad Dyjí další dvě sezony turisty neomezí

Na přehradě ve Vranově nad Dyjí nečekají turisty v příštích dvou letních sezonách žádná omezení. Opravy koruny hráze, které začnou v říjnu 2013, zavřou hráz až za dva roky. Vranov usiluje o přívoz, který by turisty převezl a zároveň jim zprostředkoval unikátní pohled na práce na hrázi, informoval ČTK starosta obce Lubomír Vedra (ČSSD).

2 min. čtení

"V poslední době se šíří obavy, že bude turistická sezona omezená. Není tomu tak, příští dvě sezony se plánované opravy turistů na přehradě nedotknou," řekl ČTK Vedra.

Nyní se podle něj dělá projektová dokumentace opravy koruny hráze, která bude jednou z největších takových rekonstrukcí v zemi. Od sezony 2014 by měl turisty přes přehradu převážet přívoz, který by podle starosty mohl být atrakcí. "Lidé tak přímo z vody uvidí práce na jedné z největších oprav litých hrází u nás," řekl Vedra.

Podle prohlídek z roku 2011 je hráz ve špatném stavu. Nutná je zejména oprava konstrukce přemostění přelivů, při níž stavbaři nahradí celou železobetonovou mostní konstrukci. Opravy za zhruba 70 milionů korun by měly skončit v květnu 2016.

Vodní nádrž Vranov byla postavena v letech 1930 až 1933, patří tak k nejstarším vodním dílům v povodí Dyje. Zatopená plocha činí zhruba 760 hektarů, což je třikrát více než Brněnská přehrada.

Foto: Wikipedie: Jklamo


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme