Opravu hráze Kachního rybníka na Českolipsku zaplatí z krizového fondu kraj

Opravu hráze Kachního rybníka ve Svojkově na Českolipsku, kterou v červenci poškodily přívalové deště, zaplatí Liberecký kraj. Z krizového fondu na opravu uvolnil 200.000 korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kvůli hrozbě protržení hráze tehdy museli hasiči evakuovat několik desítek obyvatel z okrajových částí České Lípy - Písečné a Dobranova. 

4 min. čtení

Hráz provizorně zabezpečili v září, připravuje se také rekonstrukce celé rybniční soustavy.

O nevyhovujícím stavu soustavy čtyř rybníků u Svojkova na Českolipsku se ví už od roku 2010, v "suchých" letech ale jejich stav nikdo neřešil. "Kvůli nebezpečí protržení byl rybník postupně kontrolovaně upouštěn. Odborná firma poté provedla prohlídku poškozené hráze. Nyní je nutné ji opravit a zajistit přeložení komunikačních kabelů. Rozhodli jsme se obci ulehčit od finanční zátěže a poskytneme Svojkovu peníze z našeho krizového fondu," doplnil hejtman. Hráz totiž slouží zároveň jako komunikace.

Provizorní opravou to ale neskončí, odborníci připravují projekt kompletní opravy celé soustavy, kterou kromě Kachního rybníka tvoří ještě Luční, Výroční a Ptáčník. Odborníci musí ověřit základní hydrologická data, zhodnotit stav výpustných a bezpečnostních zařízení samotných rybníků i celé soustavy. Zaměří se také na odolnost hrází při přelití a posoudit musí i předpokládaný rozsah škod v případě povodní. Náklady za posudek odhadované na 50.000 korun zaplatí z městského krizového fondu Nový Bor, který je pro Svojkov obcí s rozšířenou působností. Rybníky patří Českému rybářskému svazu, který ale na jejich opravu nemá peníze, podle Půty mohou žádat dotace z národních i evropských fondů.

Přívalové deště v polovině července způsobily v Libereckém kraji škody zhruba za 330 milionů korun, největší v Liberci – za 240 milionů korun. Hasiči tehdy museli preventivně evakuovat dva dětské tábory a jeden kemp a také část obyvatel České Lípy. V Jablonném v Podještědí utrhl nápor vody jedno ze stavidel Mlýnského rybníka a hasiči ho museli provizorně opravit. Zasažené byly hlavně Kunratice u Cvikova, Lindava, Svitava, Cvikov, Velenice, Zákupy a další obce Českolipska. Obnovu ale musí podle Půty obce většinou zaplatit samy, stát žádný dotační program nevyhlásil.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme