Opravu bývalého mlýna na Ústecku provází problémy, stavba není zkolaudovaná

Opravu bývalého mlýna v Chabařovicích na Ústecku provázejí problémy, kvůli kterým stavbu zatím město nemůže zkolaudovat. Další etapa, která spočívala v opravě přilehlého náměstí, je pro radnici příliš nákladná, a proto ji zatím nebude realizovat. ČTK to řekla starostka města Alena Vaněčková (ANO).

3 min. čtení

Původně vodní mlýn vznikl v roce 1810 přestavbou soukenické valchy. V roce 1864 byl přestavěn na parní průmyslový areál, tehdy objekt vlastnil Emanuel Kühnel, jenž byl i starostou města. O 35 let později se v mlýně začala používat elektřina. Komunistický režim mlýn na konci 40. let znárodnil a po pádu železné opony se v něm střídali majitelé.

Na opraveném mlýnu shledali několik závad například hasiči a hygienici. „Podle sdělení našeho technického pracovníka to nejsou závažné závady, nicméně jsme žádali o další posunutí termínu předání, který je do konce ledna,“ uvedla starostka. Původně měla být rekonstrukce hotová letos na jaře. Mezi závadami je například nevhodné umístění vypínačů nebo špatně zvolený nátěr krovu. Radnice věří, že se předání stavby již podaří, v únoru se má do budovy stěhovat místní akční skupina.

Oprava památky z roku 1810 je vázaná dotací. Ze čtyřicetimilionové částky by mělo město dostat 55 procent zpět od ministerstva průmyslu a obchodu. „Musíme to teď už opravdu splnit, protože by šlo o páté prodloužení,“ doplnila Vaněčková.

Druhou etapu, opravu jedné poloviny náměstí, město prozatím odložilo. „V tomto případě se jedná o zadlužení města, je tam spoluúčast 31 milionů korun,“ řekla starostka. Realizaci nákladné opravy nepodpořilo ani zastupitelstvo. „Podle finančních propočtů jsme se dostali na zadluženost města, která by přesáhla šedesátiprocentní hranici,“ podotkla Vaněčková. Původně navíc měla spoluúčast města činit 17 milionů korun, cena se navýšila kvůli inflaci a zdražování.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme