Opravená nádrž u Nivy ochrání před povodní a zadrží vodu v krajině

Ochranu před povodní i prostor pro zadržení vody v krajině poskytuje opravená vodní nádrž u obce Niva na Prostějovsku, do jejíž obnovy Lesy České republiky s pomocí státní dotace investovaly 8,5 milionu korun. Bezpečnostní objekty vodní nádrže, tedy přeliv a spodní výpusť, už byly v havarijním stavu, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. 

1 min. čtení

Vodohospodáři z Lesů ČR požádali vodoprávní úřad začátkem dubna o kolaudaci.

Oprava vodní nádrže u obce Niva začala v říjnu 2020. "Nejdříve jsme odtěžili ze zátopy bezmála 10.000 metrů krychlových sedimentu. Následovala stavba a instalace výpustného zařízení, tedy požeráku s lávkou," uvedl náměstek pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR jižní Morava Richard Klement.

Bezpečnostní přeliv v koruně hráze na pravém břehu nádrže nyní podle Klementa převede až stoletou vodu, aniž by se přelila přes korunu hráze dlouhé 85 metrů. Vodní nádrž navíc zadrží vodu v krajině, a posílí tak zásobu povrchových vod v oblasti. Obnovu nádrže u obce Niva spolufinancovalo ministerstvo zemědělství, které na to poskytlo zhruba pět milionů korun.

Foto: Wikipedia, Jiří Komárek, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme