Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim

Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim. Celkem bude stát zhruba sto milionů korun, část nákladů má pokrýt dotace. O ni město požádalo v lednu, rozhodnutí o tom, zda dotaci získá, by se mělo dozvědět do podzimu.

3 min. čtení

Ale i v případě, že dotaci neobdrží, město s modernizací čistírny začne. Oprava by měla být hotová do konce příštího roku. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.

 

Město také plánuje, že od vodárenské společnosti převezme provozování čistírny. "Variant je několik, jednou z možností je, že město začne provozovat čističku už od 1.ledna," uvedl místostarosta. Záležet bude na domluvě s vodárenskou společností, se kterou má město smlouvu. Kvůli provozování čistírny také Slaný zakládá městskou společnost.

Oprava čističky zahrnuje například vybudování nové linky na zahuštění a odvodnění kalu. V první etapě má také vzniknout plynové hospodářství, ve kterém při zpracování kalu bude vznikat energie, kterou bude možné využít při provozu čistírny. Sníží se tím provozní náklady čistírny a díky novému systému se také zmenší objem odpadních vod, které musí čistírna vyčistit.

Kapacita čistírny v části Blahotice se zvýší, nyní je pro 10.000, pak bude pro 16.000 obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města.

Oprava čistírny měla být zahájena už v roce 2014, ale kvůli dotačním podmínkám ji město muselo odložit. Původně měla být vyšší i její kapacita, ale protože se snížila spotřeba vody na jednoho obyvatele, nebude třeba její kapacitu tak zvyšovat. Slaný má 15.000 obyvatel, na kanalizaci jich je připojeno přibližně o tisíc méně.

 

Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme