Oprava čistírny odpadních vod v Rychnově n.K. za téměř 100 milionů korun je ve finále

Rekonstrukce městské čistírny odpadních vod (ČOV) v Rychnově nad Kněžnou za téměř 100 milionů korun je ve finále. Radnice začala s opravou ve čtvrtém kvartále roku 2021 a mělo by být hotovo do července. ČTK to řekl starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). Cena zakázky vzešlá ze soutěže je přes 90 milionů korun, v letošním roce radnice počítá s investicí ve výši zhruba 34,2 milionu korun. Jde o největší investici města z vlastních prostředků za posledních deset let.

3 min. čtení

„Většina stavebních prací je hotova, v tuto chvíli se doplňují technologie a budou se pokládat nové asfaltové povrchy, tím se stavba uzavře. Hotovo by mělo být 30. června 2023,“ řekl ČTK Skořepa.

Rekonstrukci financuje město z vlastních zdrojů, z minulých let má našetřeno zhruba 100 milionů korun. V roce 2021 a 2022 se při modernizaci ČOV proinvestovalo téměř 60 milionů korun, zbytek připadá na letošní rok. Areál čistírny odpadních vod je na okraji Rychnova nad Kněžnou, při výjezdu z města na Synkov-Slemeno.

Radnice rekonstrukci ČOV připravovala několik let, čistička byla zastaralá, neodpovídala současným nárokům na čištění. „Struktura čistírny odpadních vod se v zásadě nezměnila, proběhla výměna železobetonových konstrukcí, kompletní výměna technologie a přibyl třetí stupeň čištění, který dosud chyběl. Voda odtékající do řeky tak bude daleko čistší,“ řekl ČTK Skořepa.

Kapacita čistírny odpadních vod zůstala zachována, je postavena na 20.000 lidí, což je podle starosty dostatečná rezerva i do budoucna. „Čistírna odpadních vod má více než dostatečnou kapacitu, má dostatek kapacity na to, aby zvládla další rozšiřování Rychnova,“ řekl ČTK starosta jedenáctitisícového města.

Další významnou investicí města pro letošní rok je dostavba bytového domu s nájemními byty za 50 milionů korun. I když město na to získalo dotaci, bude doplácet v letošním roce z vlastních zdrojů více než devět milionů korun. Stavba začala v závěru roku 2021 a má být hotovo do 30. května. Kolaudace by měla být do 30. června, objekt je v zásadě hotový, řekl ČTK Skořepa.

V Rychnově nad Kněžnou vládne trojkoalice Nezávislí za Rychnov, ODS a Volba pro město (VPM). V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má trojkoalice 15 hlasů.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme