Oprava chrastavského koryta Jeřice po povodni stála 78 mil. Kč

V Chrastavě skončila rekonstrukce koryta řeky Jeřice, které v srpnu 2010 zničila blesková povodeň. Oprava bezmála 3,5 kilometru dlouhého úseku řeky ve městě stála více než 78 milionů korun, původní odhad projektantů byl ale téměř dvojnásobný.

4 min. čtení

Rekonstrukci zajišťovalo Povodí Labe, akce byla financována z programu ministerstva zemědělství na odstranění následků povodní. ČTK o tom informoval Petr Urban z Městského úřadu v Chrastavě.

Blesková povodeň, která v srpnu 2010 postihla Liberecký kraj, si tehdy vyžádala pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí, voda zasáhla více než polovinu území kraje. Zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Další desítky jich musely být strženy. Za své vzaly při povodni desítky kilometrů silnic, živel strhnul osm důležitých mostů a přerušil dopravu na pěti železničních tratích.

Chrastava patřila tehdy k nejpostiženějším. Město dvakrát zasáhla záplavová vlna, která zatopila centrum do víc než metrové výšky. Město přišlo o devět mostů a pět lávek. Opravy městského majetku se podařilo dokončit už loni v prosinci. Nejznámější akcí byla výstavba nového mostu na místě ocelového secesního z roku 1907, který tehdy voda zničila. Radnice při zkoumání historických pramenů zjistila, že v minulosti zde stály nejméně dva jiné mosty, které také vzala velká voda. Povodeň podle dochovaných pramenů město pustoší zhruba jednou za sto let.

Na obnovení koryta Jeřice si Chrastava musela počkat, Povodí Labe totiž muselo po povodních obnovit majetek za více než 1,5 miliardy korun. Obnova Jeřice v Chrastavě byla jen jedním ze 42 projektů na obnovu v povodí, podle Urbana ale patří co do nákladnosti k těm největším. V rámci rekonstrukce byl opraven úsek, který protéká přímo centrem města. Řeka se po povodních vrátila znovu do své původní trasy, opraveny byly všechny opěrné zdi, poškozené břehy zpevnil lomový kámen. "Na dvou úsecích byly odtěženy i nánosy v korytě," dodal Urban.

Rekonstrukce v Chrastavě není jediným projektem Povodí Labe v Libereckém kraji, pracuje se i na dalších místech. K závěru se blíží například rekonstrukce koryta Lužické Nisy v Hrádku nad Nisou.

 

Zdroj: Wikipedia, Pavel Štekl, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme