Olomoucký kraj pomůže obcím s modernizací vodovodů a kanalizací

Podle návrhu krajských radních by hejtmanství mělo rozdělit mezi 14 úspěšných žadatelů o dotaci z fondu na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury asi 31 milionů korun.

2 min. čtení

Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

O příspěvek z fondu se ucházelo podle něj 64 žadatelů. Jejich celkový požadavek představoval 230 milionů korun. Kraj však má na letošní rok v dané oblasti k dispozici 31 milionů Kč. Jeho vedení proto muselo mezi žádostmi vybírat a požadované částky krátit.

Podle návrhu krajské rady, který ještě musí schválit zastupitelé, by dotaci měly získat například obce Slatinice na rekonstrukci čistírny odpadních vod, Němčice nad Hanou na rozšíření kanalizace a čistírny a Ostružná na připojení místních částí Petříkov a Ramzová na rozvody vody.

Krajské zastupitelstvo zřídilo fond na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury na podzim 2004. Úspěšným žadatelům o dotaci z něj již poskytlo asi 250 milionů korun. Zdrojem fondu jsou zejména příjmy kraje z poplatků za odběr podzemních vod.

Obce a města z Olomouckého kraje se snaží získávat příspěvky na vodohospodářské stavby také z národních zdrojů a evropských fondů. V posledních pěti letech obdržely podle Horáka asi 500 milionů korun od ministerstva zemědělství a zhruba dvě miliardy Kč z EU.

Foto: Wikipedie, Ria, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme