Olomoucký kraj má studii mapující možnosti stavby malých vodních nádrží

Možnosti vzniku malých vodních nádrží v Olomouckém kraji zmapovala nová územní studie, kterou si dalo zpracovat hejtmanství. Některé vodní nádrže, které pomáhají zadržet vodu v krajině, bude možné v budoucnu postavit s pomocí dotací. ČTK to sdělil hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).

2 min. čtení

"Malé vodní nádrže mají tu výhodu, že jejich vybudování nepodléhá stavebnímu povolení, ale stačí pouze ohlášení vodoprávnímu úřadu, což výrazně urychluje celý proces výstavby. Tyto nádrže slouží například k posílení celkové odolnosti krajiny, zelené infrastruktury v území, mimoprodukčních funkcí lesa a hydrologické sítě vůči negativním dopadům změny klimatu," uvedl Šafařík.

Studie podle něj ukazuje místa, která jsou v kraji vhodná pro potenciální stavbu vodních nádrží do velikosti dvou hektarů s výškou hráze do 2,5 metru. "Materiál je určen především obcím. Rozpracován byl zatím pro území obcí s rozšířenou působností Prostějov, Šumperk a Uničov. V případě většího zájmu z jiných obcí s rozšířenou působností je možné nabídnout podrobnější zpracování i jim," podotkl Šafařík.

Foto: Wikipedia, Snek01, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme