Olomoucká radnice opravila slepé rameno Mlýnského potoka

Obyvatele ulice Domovina v sousedství historického centra Olomouce už nebude v létě trápit zápach hnijící vody ze zaslepeného ramene Mlýnského potoka. Jeho korytem díky opravě poničeného jezu začala po čtvrt století opět proudit voda.

3 min. čtení

"Koryto bylo od říčního systému odděleno v roce 1989, kdy byla odstavena zdejší malá vodní elektrárna. V části koryta zůstávala stojatá voda, jejíž hladina závisela na stavu hladiny v hlavním toku Mlýnského potoka i řeky Moravy," řekl včera ČTK vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka, podle kterého se stojatá voda v létě prohřívala a zahnívala. Lidé v okolí si kvůli tomu stěžovali na silný zápach.

Radnice proto letos nechala opravit jez, aby korytem mezi ulicí Domovina a ostrovem, na kterém bylo postaveno nové obchodní centrum Galerie Šantovka, mohla opět protékat voda. Úprava starého jezu včetně zaslepení trhliny stála 817.000 korun. Obnoveno bylo také koryto Mlýnského potoka v části, která byla po léta zasypána.

Provizorní oprava jezu bude využita příští rok při rekonstrukci hlavního koryta Mlýnského potoka. "Byla odstraněna část nánosů, což by se muselo udělat i při budování balvanitého skluzu," podotkl Loyka. Využit bude částečně také materiál, který nyní dočasně uzavřel trhlinu ve starém jezu.

Systém obou říčních ramen se díky opravě přiblíží podobě, jakou měl před desítkami let. Rozpadající se jez u Sokolovny navíc nahradí nový balvanitý skluz, který umožní desítkám druhů vodních živočichů nerušenou migraci. "Vodní tok bude z hlediska ochrany přírody a života v řece teprve po všech těchto úpravách ve skutečně dobré kondici," uvedl primátor Martin Novotný (ODS).

 

Zdroj: Wikipedia, Millenium187, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme