Okrouhlá postaví vodovod za 18 mil., vyřeší tím nedostatek vody

Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).

3 min. čtení

Čtyři miliony poskytne Okrouhlé Jihomoravský kraj, tři miliony dá obec a zbytek chce získat z ministerstva zemědělství. Pokud vše dobře půjde, příští léto už by lidé mohli mít vody dostatek, doplnil Šamšula.

 

Okrouhlá připravovala projekt na vodojem už čtyři roky, ale stále na něj neměla peníze. Proto se obrátila s žádostí o dotaci na kraj a požádá i ministerstvo zemědělství. "Při květnové náštěvě Okrouhlé jsem se seznámil s kritickým stavem zásobování pitnou vodou a podrobnostmi připravovaného projektu, který se několik let nedařilo uskutečnit. Nedostatek vody je přitom limitující pro rozvoj Okrouhlé i pro její samotné obyvatele zejména v letních měsících," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD), který dnes se Šamšulou podepsal smlouvu na krajskou dotaci. Nedávno ji schválilo krajské zastupitelstvo.

 

Okrouhlá teď bere vodu z Benešova u Boskovic. "Jsou tam vrty, ale pro nás jsou v letních měsících nedostatečné. Trpíme nedostatkem pitné vody, a proto ji musíme navážet. S nadsázkou lze říct, že když se někdo sprchuje v jednom domě, v těch dalších už se nikdo neosprchuje," uvedl Šamšula.

 

Obec proto plánuje vybudovat nový přivaděč vody. Vznikl by asi v délce tří kilometrů. "Nově bychom vodu brali z Boskovic-Vratíkova, kde jsou dostatečné zdroje. Po dohodě s krajem máme už dohromady sedm milionů. Pokud budeme úspěšní i na ministerstvu zemědělství, ještě na podzim chceme provést stavební přípravu a objednávky všeho potřebného. Výkopové práce bychom provedli na jaře příštího roku, aby do léta voda byla," řekl Šamšula. Součástí investice je i úprava vodojemu ve Vratíkově.

 

 

Foto: Wikipedia, Jiří Komárek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme