1. SčV: Odpadní vody lze čistit i v malém

Přestože řada obcí vybudovala v posledních letech nové čistírny odpadních vod, stále existuje řada domů, které se na veřejnou kanalizaci nemohou napojit. Ale i majitelé těchto nemovitostí mají podle zákona o vodách povinnost zajistit nezávadné zneškodnění odpadních vod.

3 min. čtení

„V minulosti bylo zvykem, že odpadní voda z domu prostě zmizela, rozumějte odtékala do jímky s přepadem a dále do různých trativodů nebo se vyčerpala na zahradu, odvezla na pole apod.“ řekl Martin Srb manažer technologického útvaru 1. SčV, a.s. Tento postup je dnes nejen nepřijatelný kvůli ochraně životního prostředí, ale také za něj hrozí vysoké pokuty při kontrolách vodoprávních úřadů nebo České inspekce životního prostředí. Podobných kontrol v poslední době přibývá také na Příbramsku.

Zbývají tedy pouze dvě možnosti, jak se svých odpadních vod zbavit bez obav z postihu a to jsou vybudování a pravidelné vyvážení žumpy nebo výstavba domovní čistírny odpadních vod (ČOV). Zatímco ze žumpy je nutno vodu odvážet fekálním vozem na nejbližší ČOV, domovní ČOV vyčistí vodu tak, že je možno ji vypouštět do blízkého potoka, využít na zalévání nebo zasakovat na vlastním pozemku. Náklady na vyvážení tak zcela odpadají.

Ale ani výstavba domovní ČOV není bez rizika. Proto je vždy dobré poradit se před výstavbou domovní ČOV s nezávislým odborníkem. Konzultace v této oblasti nabízejí také vodohospodáři z 1. SčV, a.s., kteří mají nejen potřebné vzdělání, ale i letité zkušenosti s provozem jak domovních, tak obecních ČOV.

„Pomoc odborníků je ale potřebná i během jejího provozování. Z většiny domovních ČOV je třeba odebírat a analyzovat vzorky, někdy je nutná kontrola odborně způsobilou osobou.“ doplnil Martin Srb. Odběry vzorků i poradenství při provozu ČOV opět nabízejí kvalifikovaní vodohospodáři z 1. SčV, a.s.


Zdroj: 1.SčV

Zdroj: 1.SčV

Doporučujeme