Odpadní voda nahradí ropu!

Blížící se vyčerpání přírodních zásob ropy už nás nemusí ohrozit. Umíme totiž získat biopalivo z odpadních vod!

3 min. čtení

U odpadních produktů většinou neuvažujeme o nějakém dalším využití – je to poslední článek řetězce. Vědci z NASA však zjistili, že pomocí různých postupů z oblasti biotechnologií je možné získávat z odpadních vod látky podobné látkám ropným.

Vědci z NASA Ames Research Center sestrojili bioreaktor OMEGA, který si vystačí jen s odpadní vodou. Zelené řasy Scotiellopsis, které jsou uvnitř bioreaktoru, se živí odpadní vodou a slunečním světlem. Celý proces je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale i levný. Proces přeměny se vědci snaží stále zdokonalovat, aby výsledný produkt byly rafinované směsi, které bude možné spalovat přímo v autech a letadlech. NASA už dokonce na svém stroji demonstrovala, že na biopalivo z řas lze létat.

 

 

Bioreaktor je sestaven z několika plastových vaků. Uvnitř se nachází speciálná membrány, v kterých probíhá kultivace sladkovodních řas. Do vaků jsou dodány odpadní vody, a celý bioreaktor je vystaven slunečnímu záření. Řasy Scotiellopsis spotřebovávají oxid uhličitý z atmosféry a živiny z odpadních vod. Jak řasy rostou, odfiltrovává se přes membránu čistá voda ven a uvnitř zůstávají různé metabolické organické látky včetně uhlovodíků. Ty jsou následně z vaků odebrány a dále se zpracovávají.

Technologie OMEGA má schopnost přeměnit odpadní vody a oxid uhličitý na palivo. Zároveň odpadní vody vyčistí. Je to levný a ekologicky šetrný proces,” říká Matthew Attwood, majitel a zakladatel firmy Algae Systems, které NASA prodala patent na bioreaktor. Jeho firma nyní bude technologii rozvíjet ve větším měřítku v oblasti Tampa Bay na Floridě.

Zdroj: www.onorbit.com


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme