Odborníci zkoumají výskyt bobrů v Berouně, na část ostrova platí zákaz vstupu

Odborníci z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras zkoumají výskyt bobrů na berounském ostrově, mimo jiné tam umístili fotopast. Část ostrova je kvůli hrozícímu pádu stromů pro veřejnost nadále nepřístupná, na bezpečnost dohlížejí strážníci, uvedla na dotaz ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.

3 min. čtení

Bobři před časem poničili na ostrově několik vzrostlých topolů, při silnějším větru hrozí jejich pád. Ochránci přírody doporučili topoly zatím nekácet, protože bobři by se zaměřili na další zdravé stromy.

Městská policie část ostrova za tenisovými kurty obehnala páskou, platí tam zákaz vstupu. Poškozené stromy by při silnějším větru mohly spadnout a zranit kolemjdoucí. V některých případech může bobr i zaútočit na člověka, pokud se cítí ohrožený. Do části ostrova je proto zakázáno chodit, na dodržování nařízení dohlížejí strážníci. "Městská policie oblast denně monitoruje a obnovuje pásku zákaz vstupu, protože ji každou chvíli někdo strhne a vyhodí," uvedla mluvčí.

Bobři se na berounský ostrov dostali zřejmě korytem Litavky z Červeného potoka. V zimě si hledají potravu, na ostrově se zaměřili na kmeny topolů. Zda jsou bobři stále na ostrově a v jakém počtu, není úplně jasné. Odpovědět by na to měl průzkum odborníků, kteří výskyt zvířete nyní monitorují.

Odborníci z CHKO Český kras populace bobrů na vodních tocích v okolí Berouna mapují včetně bobřích hradů, které si tito zavalití hlodavci s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem staví ve vodě jako své příbytky. Bobr je chráněným živočichem a v přírodě nemá přirozeného nepřítele.

Foto: Wikipedia, Photo by Cheryl Reynolds, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme