Od vysokých poplatků čističce má pomoci nová kanalizace

V Batelově na letošní léto chystají osmdesátimilionovou investici do infrastruktury. Batelov se totiž chystá na svou nejvyšší investici. Začátkem letních prázdnin chce začít s celkovou rekonstrukcí kanalizace. Na zhruba osmdesátimilionový projekt si město zažádalo o dotaci na ministerstvu zemědělství.

3 min. čtení

"Do konce března se dozvíme, zda dostaneme na budování kanalizace peníze. Náklady půjdou přes osmdesát milionů a ze svého rozpočtu budeme muset přispět minimálně pětadvaceti miliony," sdělil starosta Batelova Jiří Doležal.


Stávající kanalizace v Batelově je na pokraji své životnosti. Druhým důvodem, proč chce Batelov do kanalizace investovat, je že se z ní dostávají do čistírny odpadních vod také balastní vody, kvůli kterým obec musí platit velké penále. "Přes čistírnu nám teče nejen dešťová voda, ale dostává se tam voda ze struhy nebo podzemní voda, která navyšuje konečný objem," vysvětlil starosta Doležal.

Batelov má stanoveno, že může vyčistit tři sta tisíc kubických metrů vody za rok. Pokud tento limit překročí, platí vysoké penále. Podobný problém řešili před lety v Třešti, i tam z okolních rybníků přitékalo do čističky zbytečné množství čisté vody.

"Nově vznikne oddělená kanalizace se dvěma potrubími. Dešťová a balastní voda půjdou do toku a do čistírny se dostane pouze voda špinavá, splašková," upřesnil Doležal. Oprava by měla trvat dva až tři roky. "S výjimkou místních částí se to týká celého Batelova. Je to největší akce, kterou máme na letošek naplánovanou. Od toho se pak bude odvíjet další dění v městysi," dodal Doležal.


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme