Od ledna si podle analityků domácnosti připlatí celkem 550 Kč měsíčně

S novým rokem je spojené zdražování a zvyšování dolní sazby DPH. Podle analytika ČSOB Petra Dufka to bude reálně znamenat zvýšení výdajů domácností v průměru o 550 korun měsíčně. 

2 min. čtení

"Největší zvýšení výdajů bude pro domácnosti znamenat změna dolní sazby DPH," uvedl podle ČTK Dufek. Ta se od ledna zvedne z 10 % na 14 %. Od Nového roku se ještě navíc nad rámec dopadu změny DPH zdraží vodné a stočné, ale také elektřina a teplo. "Celkem si tak průměrná domácnost měsíčně připlatí navíc asi 550 korun," upřesňuje Dufek.

Zvýhodněny budou rodiny s dětmi a důchodci, naopak bezdětným Nový rok žádné daňové výhody nenadělí. "Životní náklady vzrostou mimo to vlivem dražších energií a zdražení dováženého zboží kvůli slabší koruně," doplnil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Do snížené sazby DPH patří potraviny, nápoje, krmiva pro zvířata, léky, dětské pleny a autosedačky, knihy, noviny a časopisy i nové byty. Méně jsou dosud daněné také pomůcky pro zdravotně postižené, vodné a stočné, svoz komunálního odpadu. Snížená daň platí i pro dopravu, ubytovací služby i sociální a zdravotní péči. Do nižší sazby DPH patří rovněž služby posiloven, provozování solných jeskyní nebo pohřební služby.


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme