Od Nového roku musí obce zajistit místo na třídění jedlých olejů

Od 1.1.2020 by se měl zlepšit sběr jedlých olejů a tuků. Obce musí od Nového roku celoročně zajistit místa, kam tento odpad budou moci občané odkládat. Musí buď přistavit speciální kontejnery, anebo umožnit třídění ve sběrných dvorech.

2 min. čtení

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce touto novou povinností zvýšit recyklaci odpadů a snížit riziko, že skončí v odpadních vodách.

Řada obcí třídí jedlé oleje či tuky dobrovolně už v současnosti a čísla ve sběru rostou. Zatímco v roce 2016 je vybíralo z celkového počtu 6258 obcí pouze deset procent v množství 88 tun, o rok později se počet obcí zvýšil na zhruba 900. Vytřídily 192 tun použitých olejů a tuků.

Kromě lepší recyklace odpadů chce MŽP podpořit ale i snahu o využití neropných zdrojů v ČR v různých odvětvích průmyslu – gumárenském, dřevařském nebo i v energetice.

"Upravené odpadní oleje se dají přidávat k pohonným hmotám (výroba biopaliv), nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny,"
řekl ČTK Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP. Oddělený sběr jedlých tuků a olejů podle něj posune Česko i k tomu, aby plnilo vysoké evropské cíle a snížilo riziko, že se tyto tuky a oleje budou dostávat do odpadních vod.

Zásadní změny ve sběru i využití odpadů čekají ale Česko až od roku 2021, kdy by měly začít platit nové odpadové zákony. Začátkem prosince je schválila vláda a začátkem letošního roku o nich začne jednat Sněmovna.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme