Ochránci přírody obnovili a zastřešili studánky v Beskydech

Ochránci přírody z Valašského Meziříčí na Vsetínsku obnovili a zastřešili studánky v Beskydech a Podbeskydí. Udělali také laboratorní rozbory vody. Při osvětových akcích pro veřejnost přiblížili svět podzemních vod.

3 min. čtení

"V péči o studánky se bude pokračovat, letos se chystá naučná studánková stezka v Zádveřicích-Rakové a projekt na obnovu historického pramene říčky Vítovka," sdělil ČTK Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody.

 

"Navázali jsme spolupráci s obecními úřady, lesníky, dětskými oddíly a dalšími organizacemi, aby nám pomohli vytipovat zanikající studánky, které si zaslouží obnovu," uvedl Jurečka. Ochránci přírody zastřešili šest studánek v pramenné oblasti Černé Ostravice u Starých Hamrů a Bílé, po jedné v Kopřivnici, Heřmanicích u Oder, Bartošovicích a Valašské Bystřici.

Při osvětových akcích se lidé dozvěděli o historii pramenů či hydrologických zajímavostech Beskyd. "Mohli si také sami změřit kyselost, teplotu či vodivost vody a dozvědět se, co naměřené hodnoty znamenají. Anebo dokonce přiložit ruku k dílu a přímo se podílet na zastřešení studánek," podotkl Jurečka.

Ochránci přírody připravili v souvislosti s projektem i fotografickou výstavu, která zachycovala 25 beskydských studánek, včetně informací o jejich historii a zvláštnostech.

Péče o studánky a osvětová práce patří mezi dlouhodobé aktivity ochránců z Valašska. "V posledních letech se k naší radosti výrazně zvyšuje zájem obcí, ale i menších spolků a konkrétních jednotlivců, kteří nejen nadšeně vyhledávají nové studánky v krajině, ale také o ně stále častěji sami pečují," poznamenal Jurečka.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme