Obyvatelé Vsetínska si příští rok za vodné a stočné připlatí

Lidé na Vsetínsku si za vodné a stočné v příštím roce připlatí. V případě čtrnáctiprocentní sazby DPH zaplatí o 1,36 koruny více než nyní, tedy 73,64 koruny za metr krychlový vody. Představuje to navýšení o 1,9 procenta.

3 min. čtení

Pokud bude DPH činit 15 procent, za metr krychlový vody se bude platit Vodovodům a kanalizacím (VaK) Vsetín 74,29 koruny, informovala dnes ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Důvodem zdražování je kromě snížení spotřeby pitné vody také zvyšování nákladů, zejména zvýšení ceny surové vody od Povodí Moravy, a to o 4,8 procenta.

Podle ředitele VaK Vsetín Michala Korabíka vychází na Vsetínsku celkový roční nárůst na jednu osobu, při průměrné spotřebě 83,1 litru vody na osobu a den, na bezmála 40 korun, při patnáctiprocentní DPH na 58 korun.

Přes avizované zdražení se ceny vodného a stočného na Vsetínsku pohybují v republikovém průměru. "Příští rok se bude cena ve Zlínském kraji pohybovat nad 70 korunami za kubík. Vyšší ceny budou už tradičně v českých krajích," uvedla ekonomická náměstkyně VaK Vsetín Miroslava Vaculíková.

Občané i firmy se snaží v posledních letech vodou šetřit. Spotřeba na Vsetínsku v posledních dvou letech poklesla pod hodnotu 83,1 litru na osobu a den, přičemž 80 až 90 litrů se považuje za hygienické minimum. "Svoji roli ve snížené spotřebě určitě sehrává i současná ekonomická situace, která se projevuje ve snížení výroby odběratelů, a tedy i menší potřebě pitné vody a čištění vod odpadních. A to i přesto, že toto snížení odběrů má opačný efekt pro růst ceny, neboť fixní náklady ve vodárenství se pohybují mezi 70 a 80 procenty celkových nákladů," podotkl Korabík.

VaK Vsetín provozuje 796 kilometrů vodovodní sítě, zásobuje přes 100.000 obyvatel okresu Vsetín a části okresů Přerov a Zlín.

Foto: Wikipedia, Pkotria, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme