Zvýšení ceny o 8,8 % se tak týká přibližně osmdesáti procent obyvatel, kteří žijí v centrálních částech města, zejména v Lyžbicích, Starém Městě a na Terase.
Provoz zbylých vodovodů a kanalizací v odlehlejších lokalitách se zajišťuje jiným způsobem a sazby pro tyto oblasti schválili městští radní. V praxi to znamená, že někde firma SmVaK jako provozovatel vodovodu vyúčtovává vodné a město jako vlastník kanalizace účtuje za odvádění odpadních vod stočné 38 korun za metr krychlový. "To se týká Oldřichovic u Třince a Dolní Líštné," řekla vedoucí odboru životního prostředí v Třinci Gawlasová.
V žádné oblasti ale radnice neúčtuje vodné i stočné zároveň. "Je nutné vzít v úvahu, že se jedná často o sítě v okrajových částech s malým počtem uživatelů a kde provozní náklady nelze srovnávat s náklady společnosti SmVaK Ostrava," řekla Jana Gawlasová.
Další městskou částí, v níž neplatí standardní cena 66,42 koruny za vodné a stočné, jsou Guty. Vodovodní potrubí zde patří městu, které lidem za dodávku pitné vody od ledna účtuje zmíněných 43 korun za metr krychlový. V místě však zatím není vybudována veřejná kanalizace, odpadní vody se zneškodňují individuálně.
"Odlišné stočné budou mít v Třinci odběratelé, kteří jsou napojeni na kanalizace a čistírny odpadních vod vybudované v rámci projektu Revitalizace povodí Olše – po uzavření provozní smlouvy to bude 29,17 koruny," dodala Jana Gawlasová.
Foto: Wikipedia, Ondřej Žváček, licence GNU
Zdroj: Ola
Zdroj: Ola