Obyvatelé obcí na Nymbursku se připojují na městské vodovody

Obyvatelé zaplavených obcí na Nymbursku začínají po povodních připojovat své domácnosti na městské vodovody. Voda v jejich studnách je stále kontaminovaná. ČTK to dnes řekli radní obcí Budiměřice, Rašovice, Šlotava, Vestec a Křinec.

3 min. čtení

"Hasiči v sobotu a v neděli vyčerpali kolem 100 studní. Dnes odpoledne budou pokračovat, ve čtvrtek celý den a možná ještě o víkendu," řekl ČTK starosta Křince Milan Moc. Lidé mají možnost otestovat zdarma kvalitu vody v biochemické laboratoři v Nymburku.

Obec má městský vodovod, ale podle starosty k němu mnoho lidí není připojených. "Lidé, které jsem šest let přesvědčoval, aby si nechali přípojku udělat, k tomu teprve teď dospívají a budou si přípojku dělat," dodal Moc. V Křinci byly vytopeny kromě obydlí a sklepů také podnikatelské objekty a obecní majetek. Starosta odhaduje škodu zhruba na50 milionů korun.

Podobně je na tom sousední Vestec. "Vesnice je už téměř uklizená, ale lidé mají vodu ve sklepech a problém je se spodní vodou, která se drží dlouho vysoko, a lidé mají problémy se studnami," řekl starosta Vestce Jaroslav Janata. Obyvatelé musejí asi měsíc počkat, až voda opadne. "Hlavně aby nepršelo, červen má být ještě deštivý," dodal. Škody na obecním majetku starosta odhaduje do dvou milionů korun. Také ve Vestci se lidé, kteří zatím nebyli připojeni k městskému vodovodu, začínají po záplavách připojovat. "Vidí, že ta městská voda je polovina starostí pryč. Když není v domě voda, je to velký problém," dodal Janata.

V obcích Budiměřice, Rašovice a Šlotava mají kontaminované studny všichni obyvatelé. "Voda stoupla tak nahoru, že i domy, které nebyly zaplavené, mají studnu s nevyhovující vodou," řekl ČTK starosta Budiměřic Aleš Hrubý. Každý třetí den se do domů rozváží balená voda, desinfekční prostředky a repelenty.

Podle krajské hygienické stanice k dnešnímu dni přetrvává zhoršená kvalita pitné vody ve 23 vodovodech, což představuje zásobování asi 8000 obyvatel.

Foto: Martin Kozák, Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme