Obnoveným korytem Bílovky poteče na Novojičínsku znovu voda

Podnik Povodí Odry vpustí ve čtvrtek vodu do obnoveného koryta říčky Bílovky, která protéká na Novojičínsku Chráněnou krajinnou oblastí Poodří. Podnik nechal během dvou a půl roku za 48 milionů korun upravit 4,5 kilometru toku. ČTK o tom včera informoval mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.  

2 min. čtení

Tok v minulosti regulované řeky nechal podnik upravit tak, aby se co nejvíce blížil přírodnímu stavu. "Šlo o jednu z nejnáročnějších a nejrozsáhlejších akcí v rámci revitalizace vodního toku. Již kdysi regulovanou řeku Bílovku jsme v podstatě museli vrátit do jejího původního koryta," uvedl Čestmír Kus, jednatel ostravské firmy Talpa-Rpf, jedné z hlavních společností, které na stavbě pracovaly.

Stavbaři restaurovali průtok dochovaného koryta Staré Bílovky v délce 2,2 kilometru a v loukách obnovili její koryto dlouhé 2,3 kilometru. Vybudovali například rybí přechod na jezu a rozebrali některé hráze. Kvůli tomu, že se stavělo v chráněné oblasti, museli stavbaři dodržovat přísná opatření, citlivě zacházet s technikou, ale také například žáby a další živočichy přenášet. "Naši zaměstnanci byli proškoleni lidmi z CHKO a mnozí se nyní chlubí, že poznají samečka a samici žáby," uvedl Kus.

Většinu nákladů ze 47 milionů korun zaplatily dotace z Operačního programu životní prostředí.

 

Zdroj: Wikipedia, Christian Fischer, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme