Obnova Nisy v Hrádku ji přiblížila původnímu korytu

Povodí Labe dokončilo v Hrádku nad Nisou na Liberecku obnovu 5,5 kilometru Lužické Nisy, kterou poškodila povodeň ze srpna 2010. Oprava koryta i břehů trvala zhruba rok a stála 69 milionů korun. Řeka je díky ní v mnohem lepším stavu než před povodní, a podobně jako v minulosti více respektuje své okolí. ČTK to včera řekl starosta Hrádku Josef Horinka.

3 min. čtení

"Povodeň 2010 ukázala, že řeka vypadala kdysi jinak. Ukázala třeba, kde byly původní břehové zdi, které stavěli naši předchůdci německé národnosti. Nyní se původnímu korytu přiblížila, investice řeku zásadně změnila," uvedl Horinka.

Podle generálního ředitele Povodí Labe Mariána Šebesty tak postupovali i na dalším místech v Libereckém kraji poškozených povodní ze srpna 2010. "Snahou bylo vrátit se k původnímu rázu tam, kde to bylo možné," konstatoval. Podle něj jsou práce na obnově řek v kraji takřka hotové. Opravy stály půl miliardy korun, původní odhad byl ale více než trojnásobný, a zahrnovaly 42 akcí. "Mezi největší patřil právě Hrádek a Chrastava," zmínil Šebesta. Dělníci na Lužické Nise mezi Chotyní a Hrádkem například obnovili přes půl kilometru zdí vysokých od dvou do 3,3 metru.

Blesková povodeň, která v srpnu 2010 postihla Liberecký kraj, si vyžádala pět lidských životů. Zasáhla 81 měst a obcí na více než polovině území kraje. Zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z domovů. Za jediný víkend tehdy spadlo až 220 milimetrů srážek na metr čtvereční, což odpovídá srážkovému úhrnu za tři až čtyři měsíce. Hrádek patřil mezi nejpostiženější města. Voda na majetku obyvatel způsobila škodu 200 milionů korun, na městském 260 milionů. Podle Horinky se už podařilo veškerý městský majetek opravit, náklady na obnovu si vyžádaly asi 150 milionů. Záplavy ze srpna 2010 připomíná ve městě pětiboký hranol. Kámen je u mostu přes Lužickou Nisu, kde stál dům číslo popisné 1, který musel být několik dnů po povodni stržen.

 

Zdroj: Wikipedia, Petr Vilgus, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme