Objevte krásy vodárenských areálů

Vrátili jste se z dovolené a přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi? Při procházce Prahou se zastavte v pražském Florentinu, kde tento týden společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) otevřela výstava o zajímavostech pražského vodárenství. Chcete raději odpočívat doma? Nevadí, prohlédněte si areály na YouTube nebo webu.

5 min. čtení

Vrátili jste se z dovolené a přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi? Při procházce Prahou se zastavte v pražském Florentinu, kde tento týden společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) otevřela výstava o zajímavostech pražského vodárenství. Chcete raději odpočívat doma? Nevadí, prohlédněte si areály na YouTube nebo webu.

Některá zajímavá místa, uvedená na panelech, mohou zájemci navštívit i osobně – například Podolskou vodárnu a Novou vodní linku (NVL) na Císařském ostrově.

Návštěvníci na Císařském ostrově však uvidí „pouze“ louku a netradiční výhled na panorama Prahy. Veškeré technologie jsou totiž skryty v podzemí, kam k nim kromě pověřených osob nemá nikdo přístup.  A to bylo také důvodem pro vznik výstavy. Po zprovoznění unikátního provozu Nové vodní linky se začali odborníci i laici ozývat s tím, že by čistírnu rádi navštívili. To však není možné a proto PVK nabídlo formu virtuální návštěvy pomocí série 360° videí, která jsou doprovázena srozumitelným výkladem.

První fáze projektu měla velmi dobrý ohlas a tak vznikla videa i k dalším provozům. Podívat se dnes můžete do všech vodáren, které zásobují Prahu, tedy do Podolí, Káraného i na Želivku. Dalším zpracovaným tématem je vodárenský distribuční systém a aktuálně jsou v přípravě také filmy o pražském stokovém systému, které výstavu v horizontu několika měsíců završí.

Kromě možnosti prohlédnout si filmy na YouTube nebo webových stránkách k projektu (www.cistavoda.pvk.cz), mohou zájemci příležitostně vidět i speciální 3D verzi filmů, ve které se zážitek umocní a divák má pocit, že přímo vstupuje do děje. 

Podívejte se do Podolské vodárny

Velkou oblibu si získal zejména film z Podolské vodárny a konkrétně záběr z dronu, který prolétá filtrační halou. Filtry jsou díky tomu vidět z netradiční perspektivy.

Dosud měli zájemci o technické památky možnost vidět Podolskou vodárnu jen z místního Muzea pražského vodárenství, které je velmi zajímavé, nicméně návštěvník vidí ze současného vodárenského provozu jen filtrační halu (přezdívanou Engelova katedrála). Všechna ostatní zákoutí jsou mu skryta. Nové filmy poskytují celistvý obraz o tom, co se v této obrovské a krásné budově odehrává.

Edukační výstavu můžete shlédnout v areálu Florentina (od 5 do 29. září). V úterý 12. září se pak Pražanům a návštěvníkům metropole výstava představí na Mariánském náměstí (k prohlídce do 10. října). Poté se přesune na náplavku do prostoru pod Čechův most u Tančícího domu (k vidění od 2. do 31. října 2023) a následně bude výstava putovat po pražských městských částech.

Foto: Nina Havlová, redakce

Doporučujeme