Obce Vysočiny vydají za kanalizace a čistírny dalších 460 milionů korun

Obce a jejich svazky na Vysočině investují v nejbližší době do staveb kanalizací a čistíren odpadních vod dalších 460 milionů korun. Na devět projektů teď dostaly dotaci v novém operačním programu Životní prostředí. Velké peníze plynuly díky evropským fondům do lepšího odvádění a čištění splašků i dříve. 

3 min. čtení

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) přibylo jen v uplynulých pěti letech na Vysočině 32 čistíren a 416 kilometrů kanalizací.

Mezi největší připravované akce patří stavba kanalizace a čistírny v obci Jamné na Jihlavsku s 550 obyvateli.
Náklady před výběrem stavební firmy činí 74 milionů Kč. "Kanalizaci máme, ale nic, co by čistilo vodu," řekl ČTK starosta Jiří Pejcha.

V Jamném je jen malá čistírna pro několik desítek lidí. Jinak splašky odtékají přes rybníky a septiky do toků. Podnik povodí podle starosty tlačí na lepší čistění. Druhá věc, která vedla obec k přípravě projektu, byla možnost dostat dotaci. V Jamném bude s čistírnou postaveno skoro pět kilometrů splaškové kanalizace. "Stávající kanalizace zůstane jako dešťová," uvedl.

Díky dotaci budou investovat do kanalizací a čistíren také obce Bítovčice na Jihlavsku, Stříbrné Hory na Havlíčkobrodsku, Rudíkov a Biskupice – Pulkov na Třebíčsku. Peníze z evropského fondu mají slíbené i svazky obcí na Jihlavsku, Žďársku a na Třebíčsku.

V ČR bylo koncem minulého měsíce v operačním programu Životní prostředí schváleno 124 projektů zaměřených na kanalizace a čištění odpadních vod v celkové hodnotě téměř čtyři miliardy Kč.

Na Vysočině podle údajů ČSÚ do loňska vzniklo 197 čistíren odpadních vod a kanalizační síť v sídlech tohoto kraje dohromady měřila 3272 kilometrů. V domech napojených na kanalizaci s čistírnou žilo 391.330 lidí, tedy 77 procent obyvatel kraje.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme