Obce si během 2 měsíců řekly o 668 milionů na odbahnění rybníků

Skoro 220 obcí podalo během zhruba dvou měsíců žádosti o dotace na odbahnění, rekonstrukci či obnovu rybníků za 668 milionů korun. Ministerstvo zemědělství mělo připraveno 400 milionů, úřad tak k úterý ukončil příjem žádostí, informoval včera v tiskové zprávě. Ministerstvo teď hledá možnosti dalšího financování programu.

4 min. čtení

Obce mohly získat na stavbu rybníka až deset milionů korun, na jeho rekonstrukci dva miliony. V dotovaných rybnících nesmí být komerční chov ryb.

"Podle zkušeností z minulých výzev požadovaná částka 668 milionů korun na odbahnění, rekonstrukci, nebo výstavbu rybníků nakonec klesne, protože obcím se ji podaří snížit při výběrových řízeních. Další výzvu vyhlásí ministerstvo podle finančních možností státního rozpočtu, pokusí se z něj, právě vzhledem k velkému zájmu obcí, získat na rybníky další prostředky," uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Program funguje od předloňského roku, ministerstvo podpořilo budování nebo rekonstrukci 400 rybníků částkou 470 milionů korun. "Podpora je přichystána do roku 2020 a celkem díky ní obce získají miliardu korun. Původní rozpočet programu byl přitom jen 600 milionů korun," dodal mluvčí. Zvýšení rozpočtu vyjednalo ministerstvo s ministerstvem financí.

Stát se snaží podporovat opatření na zadržování vody v krajině.
Například ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo, že letos na podzim vypíše národní dotační programy za 3,2 miliardy korun. Podporovat chce zejména projekty, které řeší záchyt dešťové vody u bytové výstavby nebo budování vsakovacích pásů při modernizaci místních komunikací.

Ministerstvo životního prostředí v říjnu vypsalo další kolo dotačního programu Dešťovka. Část programu pouze na zachytávání dešťové vody na zalévání zahrad se rozšířila na domácnosti v celé zemi, dosud to bylo možné pouze v úředně stanovených oblastech, které trpí suchem. Lidé mohou na zachytávání vody pro zalévání získat až 55.000 korun. Program dále přispívá na další dva systémy zaměřené na splachování srážkovou vodou či recyklaci odpadní vody z domácnosti. Lidé mohou získat až 105.000 korun.

Foto: Wikipedia, Juan de Vojníkov, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme