Obce na Třebíčsku intenzivně budují vodárenskou infrastrukturu

Letos v září byla uvedena do zkušebního provozu nová čistička za 60 milionů korun v Hrotovicích. Velké projekty jsou v současnosti rozpracované ve Vladislavi a v Budišově.

3 min. čtení

"Obce s počtem ekvivalentních obyvatel do deseti tisíc už mají na Třebíčsku splněnou povinnost mít čističku podle požadovaných parametrů. Do konce roku 2013 budou mít totéž splněno obce s počtem ekvivalentních obyvatel nad dva tisíce," objasňuje tajemník dobrovolného svazku obcí Vodovody a kanalizace Miloš Kokeš.

Ve Vladislavi svazek obcí buduje v rámci projektu Dyje II čistírnu odpadních vod nad řekou ve směru na Číměř. Bude napojena na 15,5 kilometrů kanalizace z Vladislavi, Hostákova a z Číměře, její kapacita bude 1800 obyvatel.

"Do ročního zkušebního provozu najede příští rok v červnu, dílo bude mít hodnotu 90 milionů korun včetně kanalizace a záruku pět let. Nejvíc jsme se při zakládání stavby potýkali s houževnatým syenitovým podložím, místy bylo deset, dvacet centimetrů hlíny a zbytek odolná skála," popsal František Navrátil z konzorcia firem Geotest – API, který zde vykonává stavební dozor.

V Budišově si čističku financuje městys sám, přesněji řečeno jsou stoprocentním investorem zdejší technické služby. "Čistička bude dimenzovaná na dvakrát 700 ekvivalentních obyvatel, k ní vybudujeme 13 kilometrů nové kanalizace, která zahrne i místní část Kundelov. Celé dílo bude mít hodnotu 195 milionů včetně daně, budeme je uvádět do ročního zkušebního provozu příští rok v září," zmínil místostarosta Budišova Rudolf Matoušek. Budišovští sehnali 112 milionovou evropskou dotaci, zbytek pokryjí úvěrem.

Těsně před výstavbou nové čističky za více než 90 milionů je nyní svazek obcí ve Výčapech. V přípravné fázi je dále výstavba čistírny odpadních vod v Nových Syrovicích, v Římově a v Čáslavicích.

Foto: Nostrifikator, Wikipedie, licence GNU


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme