Obce na Třebíčsku hledají podzemní pitnou vodu u Římova a Štěměch

Svazek obcí na Třebíčsku vyhledává díky dotacím nové zdroje podzemní pitné vody. Geologové teď zkoumají prameny u Římova, další průzkum se chystá u obce Štěměchy. Na Třebíčsku jsou lidé asi ze tří čtvrtin závislí na dodávkách z přehrad. Dobrá voda z podzemí je ale na pití lepší a její úprava také vyjde levněji, řekl dnes ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

3 min. čtení

"Už před několika lety vznikl záměr, abychom se snažili o pokračování historických hydrogeologických průzkumů nebo abychom se pokusili zajistit průzkum v nějakých lokalitách nových," přiblížil ředitel. Za odběr povrchové i podzemní vody platí vodárenské společnosti poplatky. "Nakupovaná povrchová surová voda je zhruba třikrát dražší než podzemní," řekl Hedbávný. Voda vytékající podzemí se také nemusí tolik čistit a chlorovat.

Asi před pěti lety začali geologové zkoumat možnosti pro další využití kvalitního prameniště pitné vody u Heraltic, jednoho z nejvýznamnějších podzemních zdrojů pitné vody na Českomoravské vrchovině. "Dneska tam máme tři nové vrty," uvedl ředitel. Jeden vrt se už využívá a zbývající budou připojeny k vodovodní síti v nejbližší době. Z heraltického prameniště do ní zatím ročně proudilo asi 600.000 metrů krychlových vody, po napojení všech nových vrtů stoupnou dodávky i o třetinu.

Na průzkum Heraltic, který stál kolem 2,5 milionu korun, dostaly obce státní dotaci. S prozkoumáním dalších dvou lokalit, kde se zatím pitná voda vůbec nečerpá, pomáhá unie. Odborníci už prověřují vydatnost a kvalitu podzemní vody u Římova; první výsledky jsou prý zatím nadějné. Se žádostí o dotaci na skoro třímilionový projekt u Štěměch teď Vodovody a kanalizace, svazek obcí se sídlem v Třebíči, uspěly v operačním programu Životní prostředí.

Foto: Wikipedie: Japo

Veřejnými vodovody, o které se divize obcím na Třebíčsku stará, ročně protečou asi čtyři miliony metrů krychlových vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme