Svazek na druhou etapu vynaložil zhruba 185 milionů korun, přičemž velkou většinu peněz získal z dotací, řekla ČTK tajemnice spolku Markéta Staňková.
Kvůli bezpečnému zajištění dodávek pitné vody a jejího dostatečného množství začaly obce stavět už téměř před deseti lety. "V první etapě se jednalo o napojení zhruba 12.000 obyvatel, ve druhé etapě se jednalo o 10.000 obyvatel. Trubky se pokládaly tam, kde už byly, ale s větším průměrem, aby se do nich vešlo více vody. V některých obcích už nebylo kvůli nedostatečné kapacitě možné stavět," řekla Staňková. Ve druhé etapě se na nový vodovod připojily Prace, Kobylnice, Blažovice, Ponětovice, Jiříkovice, Tvarožná a Pozořice. Celkem bylo připojeno v obou etapách 13 obcí včetně největších Šlapanic.
Voda do obcí proudí ze čtyř vrtů v okolí Říčky. Aby byla zajištěná dostatečná kapacita za všech okolností, je vodovod napojený i na Brněnskou vodárenskou soustavu, která čerpá vodu z Vírské nádrže a z podzemního prameniště u Březové nad Svitavou.
Díky kompletní přestavbě vodovodního potrubí na Šlapanicku se výrazně snížila poruchovost a ztráty vody. Životnost nového potrubí by měla být až 80 let.
Foto: Wikipedia, Petr Opletal, licence
Zdroj: ČTK