Obce na Kutnohorsku mají novou kanalizaci

Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.  

2 min. čtení

Práce na čističce a kanalizaci v obcích trvaly přibližně rok. Dělníci za tu dobu položili ve Svatém Mikuláši 5057 metrů tlakové kanalizace a ve Svaté Kateřině dalších 3647 metrů. Odpadní vody jsou nyní odváděny na novou čistírnu odpadních vod vybudovanou u potoka Černá strouha. Její kapacita je 1400 ekvivalentních obyvatel a zaručuje i rezervu pro další rozvoj obce.

Náklady na práce byly 82,4 milionu korun, z toho necelých 52 milionů korun zaplatily evropské fondy. Státní fond životního prostředí ČR poskytl téměř šest milionů a Středočeský kraj přispěl třemi miliony korun. Zbývající peníze zaplatila obec Svatý Mikuláš ze svých zdrojů.

Nová kanalizace se bude stavět také v nedalekých obcích Sulovice a Liščice. Nyní čekají na rozhodnutí ministerstva zemědělství o poskytnutí dotace.

 

Foto: „Svatý Mikuláš, Svatá Kateřina, common pond“ od Czech Wikipedia user PackaVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme