Obce Křivoklátska musí kraji zaplatit pokutu za projekt vodovodů

Sdružení devíti malých obcí na Křivoklátsku musí krajskému úřadu zaplatit téměř 700.000 korun za pozdní splátky půjčky na projekt výstavby vodovodů a kanalizace za 950 milionů korun. Kraj obcím na projekt půjčil 15 milionů korun, které už splatily. Některé splátky však přišly se zpožděním, a tak ještě musejí platit penále.

4 min. čtení

V pondělí o tom rozhodovali zastupitelé. Z projektu výstavby kanalizace a vodovodu prozatím sešlo, protože obce nemají dostatek peněz.

Sdružení obcí na konci května podepsalo s dodavatelskými firmami smlouvu na výstavbu nového vodovodu pro Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku. Obce projekt připravují asi osm let a musely kvůli němu vytvořit svazek, aby dostaly dotaci. Předtím starostové o peníze neúspěšně žádali samostatně. Výstavba měla být zahájena v červenci a trvat dva roky.

Předseda sdružení a starosta Roztok Vladimír Melč v pondělí novinářům řekl, že naděje na výstavbu skončila, protože obce dostaly vyjádření ministerstva životního prostředí, že nedostanou slíbenou dotaci přes 600 milionů korun. Obce totiž nedoložily doklady o zajištění vlastních zdrojů financování projektu.

Obce do projektu vložily už 41 milionů korun. Podle Melče kraji splatily půjčku 15 milionů, ale ještě nebylo splaceno penále za některé pozdní splátky. Zastupitelé nejprve nesouhlasili s odpuštěním pokuty pro malé obce. Ve druhém hlasování paradoxně nenašel většinovou podporu ani návrh, že obce musejí penále zaplatit. Podle náměstka hejtmana Marcela Chládka (ČSSD) tak obce musejí splatit původní penále podle platné smlouvy, které každým nezaplaceným dnem roste o pět procent. Melč stále věří, že se jednou vodovody a kanalizace postaví.

Projekt kanalizace a vodovodu pro obce na Křivoklátsku, které dlouhodobě trápí nedostatek vody, počítá se s vybudováním přečerpávacích stanic nebo několika menších čistíren odpadních vod. Obce mají získat kolem 120 kilometrů vodovodů a kanalizace. Nový vodovod a kanalizaci potřebují, protože trpí nedostatkem pitné vody a brzdí to jejich rozvoj. Dalším problémem je likvidace podzemních vod, které musejí odvážet do čističek.

 

Zdroj: Wikipedia, Lovecz, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme