Obce dostanou 868 milionů na kanalizace, čistírny a zdroje vody

Obce dostanou od ministerstva životního prostředí dotaci 868 milionů korun na nové kanalizace, čistírny odpadních vod a zdroje pitné vody. Úřad schválil 105 projektů ve výzvách Národního programu Životní prostředí. Ministerstvo o tom informovalo ve včerejší tiskové zprávě.

2 min. čtení

Téměř 800 milionů získají obce na vybudování kanalizací a čistíren. Stavět budou například v obcích Středočeského kraje Miličíně, Košátkách u Mladé Boleslavi nebo Lošanech u Kolína, kde obdrželi 49 milionů korun. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) úřad rozdělil už v listopadu 800 milionů mezi 21 obcí, nyní jich je 31.

Obce, které si o dotace nestihly požádat, to mohou u Státního fondu životního prostředí zkusit příští rok. "Vyhlášení výzvy je plánováno na poslední čtvrtletí roku 2019 a obce si v ní budou moci sáhnout na dotace v souhrnné výši až dvě miliardy korun," uvedl Brabec.

Kromě vodohospodářských projektů ministerstvo schválilo 13 projektů zaměřených na zdroje pitné vody. Například v Deštné u Opavy dostali dva miliony korun na nový zdroj pro obecní vodovod, v Kališti na Vysočině posílí vodárenskou soustavu. V Rudě nad Moravou v Olomouckém kraji pak vznikne náhradní zdroj vody pro místní část Hrabenov. Dalších 23 milionů korun získají obce a města na osobní elektromobily, nákladní vozy a elektrotříkolky.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme