O vymáhání obřího penále rozhodnou jičínské vodárny v listopadu

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín by o vymáhání třímiliardového penále po stavební společnosti Geosan měla rozhodnou v listopadu. Novinářům to dnes řekl člen představenstva firmy a jičínský radní Luděk Havel. Společnost Geosan údajně nesplnila termín stavby Čistá Cidlina a měla by platit pokutu.

3 min. čtení

Firma to odmítá a tvrdí, že termín stavby v hodnotě 650 milionů korun dodržela.

Aby měly vodárny před vstupem do případného soudního sporu o vymáhání penále větší jistotu, nechaly si u dvou právních kanceláří zpracovat k celé problematice posudky. "Rozbory mají právníci dodat do konce října. Pak se rozhodneme, zda půjdeme k soudu," řekl Havel.

Podle kritiků tendru na Čistou Cidlinu měla stavba čistíren a kanalizací údajně přes rok zpoždění.
Nejasnosti jsou o tom, zda termínem splnění díla bylo dokončení staveb či až jejich kolaudace. Vodárny si už ve věci nechaly jeden právní rozbor udělat, ale jeho výsledky nezveřejnily. Zdůvodnily to tím, že by zveřejnění mohlo pomoci protistraně.

Osm jičínský zastupitelů také letos na jaře pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele stavby a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Při soutěži podle nich údajně nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun. Firma Cidlinu stavěla v letech 2008 až 2009.

VOS Jičín zásobuje vodou 60.000 lidí a patří obcím jičínského okresu. Loni vodárny vykázaly při tržbách 178 milionů korun ztrátu 14 milionů Kč. V září představenstvo odvolalo ředitele firmy Václava Matulu, údajně neplnil úkoly uložené představenstvem. Nyní vodárny hledají nového šéfa.

Foto: Wikipedia, Akumiszcza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme