O projektu kanalizace v Kořenově rozhodne až nové zastupitelstvo

V Kořenově na Liberecku váhají se stavbou nové kanalizace. K projektu se totiž váže příliš vysoká spoluúčast a tím pádem nutná půjčka, která by znamenala extrémní zadlužení obce na dalších patnáct let.  

4 min. čtení

Proto kořenovští zastupitelé před nedávnem zamítli realizaci obřího projektu kanalizace za 133 milionů korun. Představitelé obce se ale vidiny velké čistírny odpadních vod nechtěli vzdát a nakonec se jim podařilo vyjednat natolik výhodný úrok, že si na nutnou spoluúčast ve výši 28 milionů korun budou moct půjčit, aniž by úvěr omezil další hospodaření obce.

"Podařilo se nám se Státním fondem životního prostředí vyjednat lepší podmínky. Za těch původních by byl úvěr nesmyslný, nyní bude reálný. Obec by jej splácela stejnou dobu, ale s podstatně příznivějším úrokem. Další investice sice budeme muset omezit tak jako tak, ale zdaleka ne v tak velké míře. Například financování školy nebo veřejného osvětlení se šetření nedotkne," řekl Deníku starosta Kořenova Luboš Marek.

Obec nyní bude čekat, jak dopadne výběrové řízení na dodavatele, které se uskuteční v listopadu, tudíž už za nového zastupitelstva. Jak se k obřímu projektu kanalizace postaví nové vedené města se nedá předpokládat, to současné by ale do projektu šlo.

Kanalizaci nutně potřebuje Dolní Kořenov, Horní Polubný a střed obce v okolí nádraží.

Po původním zamítnutí velkého projektu měla obec připravené náhradní řešení. Na vlastní náklady chtěla vybudovat menší čistírny odpadních vod s tím, že lidem, kteří by se na ně nemohli napojit, by obec přispívala na individuální odkanalizování. V případě, že nové zastupitelstvo na sklonku roku velký projekt kanalizace zamítne, bude tato varianta stále ve hře.

Kořenov je největší horská obec v České republice
s rozlohou 55,67km², v současné době 995 stálých obyvatel a cca 3.500 rekreačních lůžek. Obec je pro svoji strategickou polohu vyhledávaným rekreačním střediskem. Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem, poblíž oblíbeného Harachova. Kořenov a jeho okolí skýtá velké množství turisticky zajímavých míst – kostel v Příchovicích, kaplička v Tesařově či rozhledna Štěpánka, okolí je v létě je rájem pro cykloturistiky, v zimě pro lyžaře.

Foto: Kořenov


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme