O důvěryhodnosti SFŽP ministerstvo komisi zatím nepřesvědčilo

Rok nestačil ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) na obnovení důvěryhodnosti Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Ve funkci vystřídal v polovině ledna svého stranického kolegu Pavla Drobila, který odstoupil kvůli údajné korupci na SFŽP.

4 min. čtení

Evropská komise, jejíž peníze určené pro Česko fond spravuje, kvůli aféře zablokovala proplácení dotací z operačního programu Životní prostředí. Miliardy korun neuvolní dřív, než vyhodnotí výsledky 92 kontrol, které se uskuteční v první polovině příštího roku.

Úspěchem zřejmě neskončí ani vyjednávání Chalupova úřadu s Evropskou komisí o spolufinancování modernizace českých čistíren odpadních vod. Kvůli problematickým smlouvám s vodárenskými společnostmi nedostanou evropské dotace zhruba tři desítky velkých měst a aglomerací. Definitivní rozhodnutí padne do konce ledna, a to i v případě několikamiliardového projektu renovace pražské čistírny odpadních vod.

Vedle čerpání peněz z evropských fondů označil Chalupa při vstupu do úřadu za jednu ze svých priorit přípravu zákona o Národním parku Šumava. Těsně před uzavřením diskuse s odbornou veřejností a zástupci obcí ale od návrhu odstoupili vědci, kteří požadují, aby zůstalo ponecháno přírodě 30 procent rozlohy parku. Chalupa se ve sporu o hospodaření na Šumavě snaží nalézt kompromis. Kritiku nicméně sklidil v létě, když se odmítl angažovat v řešení konfliktu o kácení kůrovcem napadených smrků u Modravy. Aktivisté tehdy bránili dřevorubcům kácet pět týdnů vlastními těly.

O krok dále je Chalupa v řešení problematiky znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji. Pro velké znečišťovatele na severu Moravy vyjednal možnost miliardových dotací na modernizaci provozů, domácnostem pak slíbil státní příspěvek na koupení kotlů s kvalitnějším spalováním. Postoupil také v dlouholetém hledání zákonné cesty, jak by mohl stát hlídat, co lidé v domácnostech spalují.

Ministr nakonec zvládl i přerozdělení téměř 20 miliard korun z programu dotací na zateplování Zelená úsporám. Dotační titul převzal v době, kdy celkové požadavky překročily možnosti programu o osm miliard. Do programu přelil peníze vybrané na likvidaci autovraků, se souhlasem vlády z programu vyřadil projekty na energetické úspory ve veřejném sektoru v hodnotě čtyř miliard. Příští rok na zateplování budov ve veřejném sektoru pošle 2,5 miliardy korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme