O dotacích na problémové čistírny se rozhodne v lednu

Na konci ledna by mělo být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čističek odpadních vod dostanou peníze z Operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede Ministerstvo životního prostředí s Evropskou komisí zvláštní jednání.

1 min. čtení

Ministerstvo připravilo na podnět komise novou metodiku. Podle slov prvního náměstka MŽP Jakuba Kulíška by jen zhruba deset z problémových projektů mohlo uspět.

Pražští zastupitelé rozhodli, že hlavní město případnou dotaci z EU dofinancuje. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny totiž přesáhnou 11 miliard korun. Z Operačního programu Životní prostředí by Praha mohla dostat nanejvýš 5,9 miliardy korun.

Mezi problémové projekty se řadí i modernizace vodohospodářské infrastruktury v malých obcích, které na podobné projekty mají malé rozpočty. Nejproblematičtější situace je u 29 obcí, kde mají vlastníci vodohospodářské infrastruktury s provozovateli vodovodů a kanalizací dlouhodobé smlouvy.


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme