Novela zpřísňuje kontrolu koupališť a ochranu zdraví při práci

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísňuje kontrolu koupacích vod, podmínky provozování solárií, a naopak zmírňuje podmínky pro prodej použitého dětského oblečení a bot. V ochraně zdraví při práci snižuje administrativu a doplňuje nové chemické látky, před kterými je třeba zaměstnance chránit. 

3 min. čtení

Adaptuje tak české zákony na legislativu EU. Ministerstvo zdravotnictví o novele, kterou v pondělí schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě.

"Hlavním důvodem k předložení návrhu je potřeba adaptace unijních nařízení,"
uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nařízení EU, kterým je potřeba českou legislativu přizpůsobit, se týkají potravin a krmiv, zdraví a životních podmínek zvířat a rostlin, přípravků na jejich ochranu nebo poskytování informací o potravinách spotřebitelům.

Hygienici kontrolující pravidelně kvalitu vody v přírodních koupalištních se podle novely budou muset zaměřit i na mnohobuněčné organismy, které mohou mít vliv na zdraví, například způsobovat cerkáriovou dermatitidu.

Přísnější podmínky zavádí novela také pro provozování solárií. "Provozování solárií se nově zařazuje mezi činnosti epidemiologicky závažné, neboť i zde hrozí poškození zdraví zákazníků v případě neuplatňování zásad provozní hygieny," uvedlo ministerstvo.

Změny zákona v oblasti ochrany zdraví mají podle něj hlavně snížit administrativní zátěž firmám a podnikatelům. Místo finančně nákladného měření fyzické náročnosti práce by mělo nově stačit hodnocení autorizovanou nebo akreditovanou osobou. Novela také odstraňuje časově náročné vypracování písemných pravidel o bezpečnosti, ochraně zdraví a životního prostředí.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme