Nové Syrovice a Láz na Třebíčsku dostaly 200.000 Kč pokutu

Svazek obcí Nové Syrovice a Láz na Třebíčsku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200.000 korun. Důvodem jsou chyby v zakázce na splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, která se dělala před pěti lety, zjistila ČTK z webu úřadu. Kanalizace stála 65 milionů korun. 

4 min. čtení

Starosta Nových Syrovic Oldřich Svoboda ČTK řekl, že obce ještě zvažují, jestli proti tomuto rozhodnutí podají žalobu. Navíc jim reálně hrozí, že přijdou o část vyplacené dotace, prakticky ve výši jejich ročního rozpočtu.

Svazek obcí Nové Syrovice a Láz se ještě může bránit pokutě od ÚOHS podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně. "Možnost podání žaloby u krajského soudu diskutujeme s právníky," uvedl starosta. Doplnil, že kvůli způsobu výběru dodavatelské firmy už po obcích také začal vymáhat část vyplacené dotace finanční úřad. Nové Syrovice s 950 obyvateli hospodaří s ročním rozpočtem deset až 11 milionů Kč. "Ta vymáhaná částka je adekvátní ročnímu rozpočtu," uvedl Svoboda. Proti tomuto rozhodnutí se podle něj obce odvolaly a čekají na verdikt.

O zakázku se ucházelo celkem 19 firem. Obce omezovaly jejich počet elektronickým losováním. Podle ÚOHS to ale nebylo transparentní. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj, který nyní potvrdil rozhodnutí svých podřízených z ledna loňského roku.

Svoboda uvedl, že obce si kvůli výběru dodavatelské firmy najaly agenturu. Elektronické losování podle něj proběhlo legitimně a pod dohledem notáře. "Nevidím v tom žádný náš prohřešek," řekl. Doplnil, že stavební práce byly následně řádně provedeny.

Předloni v dubnu, po kolaudaci stavby, se podle Svobody obce dověděly, že se jejich postup při výběru dodavatelské firmy nelíbil ani Státnímu fondu životního prostředí,
od něhož čerpaly dotaci. Finanční úřad následně začal vymáhat vrácení až čtvrtiny vyplacené dotace, uvedl. V obci Láz žije 270 lidí.

Nové Syrovice a Láz stavěly novou stokovou síť splaškové kanalizace včetně čističky odpadních vod. Zakázku vyhrála firma Syner VHS Vysočina.

Foto: „Center of Nové Syrovice, Třebíč District“ od Jiří SedláčekVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme