Nové koupaliště budou mít letos Chrastava a Košťálov, v Mimoni projekt chystají

Modernizované venkovní koupaliště za desítky milionů korun budou mít letos Chrastava u Liberce a Košťálov na Semilsku. Na Lesním koupališti v Liberci začala výstavba nového zázemí a Mimoň na Českolipsku rekonstrukci vodní nádrže připravuje, zjistila ČTK.

6 min. čtení

V Chrastavě by měla radnice koupaliště otevřít za dva týdny, rekonstrukce stála zhruba 27 milionů korun. Město k modernizaci přistoupilo hlavně kvůli problémům s kolísavou kvalitou vody z Vítkovského potoka, který koupaliště napájel. "Přírodní koupaliště se zmenšilo zhruba na polovinu, což povede k tomu, že voda z Vítkovského potoka, který ho napájí, se bude moci lépe měnit," uvedl již dříve starosta města Michael Canov. V uvolněném prostoru původního koupaliště je nová nádrž o rozměrech 20 krát osm metrů s hloubkou 130 centimetrů, která bude napájena pitnou vodou a případně z vrtu. Bude mít nerezovou vanu a hned vedle bude brouzdaliště s vodními prvky pro malé děti.

V Košťálově u Lomnice nad Popelkou skončí rekonstrukce koupaliště v areálu autokempu za více než 42 milionů až v létě, má asi dvouměsíční zpoždění. "Zkušební provoz bude až v srpnu, měl být v červnu," řekl ČTK starosta obce Milan Havlík. Důvodem je podle něj komplikovaní situace na stavebním trhu s nedostatkem pracovníků i materiálů. Modernizace koupaliště začala loni po letní sezoně. Podle starosty už byla nutná. "Dno protékalo a nepomáhaly lokální výspravy," uvedl jeden z hlavním důvodů. Druhým byla kvalita přítoku, i když podle rozborů byla voda nezávadná. "Pohledově ale byla voda nepřijatelná. Nevíme, čím to bylo, ale byla taková zahnědlá a lidé se v tom nechtěli koupat," řekl starosta. Nově bude koupaliště napájeno z jednoho menšího vodního zdroje a obecního vodovodu a přibude technologie na čištění vody. Nová je i betonová vana vsazená do původní. Navenek bude nádrž vypadat jinak, bude mít oblý tvar. "Nebude to v půdorysu obdélník, ale taková trochu fazolka. A v té užší části to bude překlenuto můstkem," řekl Havlík. Můstek bude opticky oddělovat dětskou část od plavací, kde bude hloubka od 1,6 do 2,1 metru.

V Liberci na městském Lesním koupališti letos první etapou zhruba za 1,5 milionu začíná výstavba nového zázemí. Provozovatel bude dělat základovou kamennou desku a město mu přidá přes 730.000 korun na vybudování čističky odpadních vod. Na základně by v budoucnu měly být sauna, převlékárny, sprchy, toalety, i bufet, vše pod zastřešenou ocelovou konstrukci.

Koupaliště se podle původních plánů mělo nyní rekonstruovat i v Mimoni, tam ale radnice projekt stále připravuje.
Starosta Petr Král ČTK řekl, že připravují podmínky pro vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby. "Chtěli bychom soutěžit ještě letos a uvidíme, co z ní vzejde," uvedl starosta. Zda k rekonstrukci koupaliště město skutečně přistoupí, bude podle něj záležet na cenách, jaké firmy nabídnou. Loni náklady odhadoval na zhruba 50 milionů bez daně.

Foto: Wikipedia, samuel.pio, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme