Nové kampaně projektu Friends of Glass

Friends of Glass je celoevropský projekt, který podporuje a prosazuje právo spotřebitelů na možnost volby potravin a nápojů ve skleněných obalech. Do projektu se zapojila také česká sklárna Vetropack Moravia Glass.

5 min. čtení

Projekt Friends of Glass založila v roce 2009 Federace evropských výrobců obalového skla (FEVE) v reakci na starší průzkum, podle kterého 74% evropských spotřebitelů dává přednost potravinám a nápojům ve skleněných obalech. FEVE má v současné době 59 členů z řad výrobců skla, skleněných obalů a nádobí ve 23 zemích Evropy. Posláním projektu Friends of Glass je propagovat skleněné obaly a recyklování skla. Pokud se chcete sami stát "přítelem skla" zaregistrujte se zde.

 

Nedávno se aktivně zapojila do kampaně Friends of Glass také Vetropack Moravia Glass. Sklárna připravila pro žáky 2. stupně základních škol projekt, jehož cílem bylo zvýšit osvětu o skle mezi mladými lidmi. Od začátku letošního roku se tak zúčastnilo více než 500 základních škol v rámci celé České republiky. Velký zájem vzbudila soutěž, kdy žáci 6. až 9. tříd odpovídali na otázku: Kolik energie je možné ušetřit recyklací jediné skleněné láhve potřebné na provoz osobního počítače? Žáci museli najít správnou odpověď na stránkách www.friendsofglass.cz. 250 vylosovaných výherců vyhrálo 4GB flashku ve tvaru lahvičky a škola, ze které se přihlásilo nejvíce účastníků, má možnost se vypravit na exkurzi do kyjovské sklárny. Absolutním vítězem se stala ZŠ Kdyně, ze které bude vybráno z různých tříd 50 žáků, kteří za odměnu koncem dubna pojedou do Kyjova a prohlédnou si, kde a jak tradiční skleněný obal vzniká.

Nová kampaň Friends of Glass, jejímž cílem je zvýšit povědomí o výhodách skleněných obalů pro zdraví, se nazývá NIC. Na stránkách se dočtete, že díky své nepropustnosti je sklo jediný obalový materiál, u kterého mezi potravinami či nápoji a obalem není žádná plastová vrstva. Sklo není toxické a neobsahuje škodlivé substance, jako je bisfenol A, chemická látka, která napodobuje estrogen. Skleněný obal nikdy nereaguje s výrobkem, který je v obalu uložen – a to ani při ohřívání v mikrovlnné troubě. Chuť i vitamíny tak zůstanou vždy zachovány. Jak tvrdí zakladatelé tohoto projektu – NIC není tak bezpečné a přirozené jako sklo. Na webových stránkách kampaně si můžete nechat zdarma zaslat domů designové lahve, které se ke kampani vážou.

 

 

Zdroj: www.vetropack.cz, www.friendsofglass.cz, www.friendsofglass.com, www.feve.orgwww.nothingisgoodforyou.cz


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme