Nová úpravna vody zlepší provoz hemodialýzy v Jeseníku

Dvojnásobný počet pacientů bude moci díky nové úpravně vody za dva miliony korun ošetřit personál hemodialyzačního střediska nemocnice v Jeseníku. Moderní vybavení zároveň zjednoduší provoz tohoto oddělení, řekla ČTK vedoucí lékařka střediska Ondra Bartošová. Hemodialyzační stanice Jesenické nemocnice zajišťuje péči o pacienty z celého Jesenicka.

3 min. čtení

Nová úpravna vody byla v hemodialyzačním středisku instalována v uplynulých dnech. "Provoz hemodialýzy vyžaduje nákladné technické vybavení. Stará úpravna vody zde sloužila již 25 let, byla poruchová a již nevyhovovala požadavkům dnešní doby. Nyní můžeme na devíti křeslech našeho oddělení obsloužit denně namísto dosavadních 12 až 18 pacientů," komentovala investici Bartošová.

Hemodialýza je terapie, pomocí které se čistí krev pacientům se selhávajícími ledvinami. Při jedné dialýze projde přístrojem zhruba tolik litrů krve, kolik pacient sám váží v kilogramech, a proteče přibližně 160 až 200 litrů dialyzačního roztoku.

"Při hemodialýze dochází k očišťování krve v systému trubiček, které pomocí dialyzačního roztoku odvádějí z těla škodlivé látky, nadbytek minerálů i vody. Tyto látky jsou u zdravých lidí běžně vylučovány z těla močí,"
podotkla Bartošová.

Jesenická nemocnice se v únoru stala členem skupiny Agel, která je jedním z největších soukromých poskytovatelů zdravotní péče v Evropě. V České republice Agel provozuje 11 nemocnic, osm poliklinik a další specializovaná pracoviště, včetně sítě laboratoří, lékáren a distribučních společností. V Olomouckém kraji má Agel v pronájmu nemocnice v Přerově, Šternberku a Prostějově.

Foto: Wikipedia, Moscvitch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme